Hanna Bednarzewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W ubiegłym roku status Nałęczowa jako uzdrowiska został zagrożony. Normy hałasu w miasteczku zostały przekroczone o 16 do 42 procent, dlatego minister zdrowia chciał odebrać gminie miano kurortu.
  Przejeżdżające przez miasto samochody, zwłaszcza ciężarówki, powodują hałas, zanieczyszczenie powietrza i pękanie ścian budynków. Obecnie jest to około 9 tys. samochodów na dobę! Po otrzymaniu tych wyników Ministerstwo Zdrowia zażądało planu naprawczego, czyli ograniczenia hałasu. - Wskazaliśmy objazdy dla jadących tranzytem, ale to doraźne rozwiązanie - mówił Kurierowi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.


  Plan na szczęście został przyjęty, ministerstwo podtrzymało status uzdrowiska dla Nałęczowa. Pismo w tej sprawie wpłynęło do urzędu kilka dni temu.

  Ale problem zmniejszenia ruchu samochodów i hałasu mogłaby rozwiązać tylko obwodnica. Jej koszt szacowany jest na minimum 117 mln złotych. W ubiegłym roku została opracowana koncepcja programowo-przestrzenna. Obecnie toczy się w Urzędzie Wojewódzkim postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Potem dopiero możliwe będzie zlecenie opracowania projektu i dokumentacji geodezyjno-prawnej. Realnym terminem zakończenia przygotowań do budowy obwodnicy jest rok 2011.

  - Zaś termin realizacji robót będzie zależny od możliwości ich sfinansowania - mówi Andrzej Gwozda, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.


  Obwodnica

  Od strony Lublina obwodnica będzie miała początek w Sadurkach. Ma mieć 17 kilometrów, ominie szerokim łukiem Nałęczów i Wąwolnicę. Za kolonią Karmanowice połączy się z drogą wojewódzką, prowadzącą do Kazimierza.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo