Sklepy i Homziuk w kalendarzu

  Sklepy i Homziuk w kalendarzu

  Andrzej Z. Kowalczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Nie wiem, czy Program I Polskiego Radia nadal organizuje konkurs na najpiękniejsze kalendarze wydawane w Polsce. Jeśli tak, to należałoby doń zgłosić kalendarz na rok 2009 wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
  Wydawnictwo owo nie przyciąga być może oka barwami i rozmiarami, ale artystycznie jest najwyższej jakości. Kalendarz zawiera 14 rysunków Bernarda Homziuka, inspirowanych "Sklepami cynamonowymi" Brunona Schulza.

  Lubelski artysta stworzył je na 116. urodziny pisarza obchodzone w ubiegłym roku w Lublinie. Poszczególne rysunki odnoszą się do kolejnych rozdziałów dzieła Brunona z Drohobycza, ale bardziej niż ich "streszczeniem" są bardzo osobistą refleksją artysty plastyka nad dziełem literackim. To wielki walor, zwłaszcza jeśli zestawimy wizje Homziuka z własnymi odczuciami po lekturze Schulza.

  Kalendarz lubelskiej MBP należy do tej kategorii wydawnictw, których żywot nie zakończy się wraz z końcem roku. Później warto go postawić na "Schulzowskiej" półce domowej biblioteki, tuż obok "Księgi bałwochwalczej", którą bardzo przypomina klimatem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo