Lubelskie: 1 procentem najchętniej wspieraliśmy fundację...

Lubelskie: 1 procentem najchętniej wspieraliśmy fundację prof. Religi i hospicja

Gabriela Bogaczyk

Kurier Lubelski

Kurier Lubelski

Oddział stacjonarny hospicjum Małego Księcia

Oddział stacjonarny hospicjum Małego Księcia ©Małgorzata Genca/archiwum

Mieszkańcy woj. lubelskiego są coraz bardziej hojni. W tym roku, dzięki 1 proc. podatku przekazali na szczytne cele o 2 mln zł więcej niż w ub. roku.
Oddział stacjonarny hospicjum Małego Księcia

Oddział stacjonarny hospicjum Małego Księcia ©Małgorzata Genca/archiwum

Podatnicy z Lubelszczyzny odpisali 21 mln złotych w ramach 1 procenta podatku za 2014 rok. - Kwotę tę zadeklarowano w 424 tysiącach zeznań. Wynika z tego, że ponad 54 proc. naszych podatników wspiera organizacje pożytku publicznego. Średnia zadeklarowana kwota to 49,70 zł. Najwyższy odpis to ponad 163 tysiące złotych - informuje Marta Szpakowska, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Lublinie.

Największe wsparcie finansowe od mieszkańców naszego regionu otrzymała ogólnopolska fundacja "Zdążyć z Pomocą". Organizacja, której inicjatorem był prof. Zbigniew Religa, dostała 5,5 mln złotych. Drugie miejsce przypadło Lubelskiemu Hospicjum Małego Księcia, które otrzymało od mieszkańców Lubelszczyzny 1,8 mln.

- W sumie z całej Polski dostaliśmy 2,4 mln złotych. Cieszymy się z każdej złotówki. Dzięki temu możemy się skupić na funkcjonowaniu oddziału stacjonarnego, który ruszył w zeszłym roku - wyjaśnia o. Filip Buczyński, prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

W minionych latach z pieniędzy pozyskanych z 1 proc. podatku hospicjum udało się kupić trzy samochody dla jeżdżącego do chorych dzieci personelu medycznego. - W tym roku chcemy kupić m.in. jeden samochód oraz urządzenie, które umożliwia jednorazowe wkłucie się do żył niemowlaków, by nie musiały cierpieć. Taki sprzęt kosztuje ok. 20 tys. złotych. Resztę kwoty chcemy przeznaczyć na bieżące wydatki, które pomogą nam w funkcjonowaniu hospicjum i oddziału stacjonarnego - dodaje o. Filip Buczyński.

Wśród 10 organizacji pożytku publicznego, które najhojniej wsparli w tym roku mieszkańcy Lubelszczyzny, znajdują się jeszcze dwa hospicja. - Dzięki 1 procentowi podatku możemy w ogóle istnieć. W tym roku dostaliśmy 450 tys. zł. Spłacimy za to kolejną ratę kredytu oraz zakupimy aparat EKG - tłumaczy Maria Drygała, prezes hospicjum Dobrego Samarytanina.

Z kolei Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" otrzymało od mieszkańców naszego regionu 330 tys. złotych. - To dla nas dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Cieszymy się, że mieszkańcy Puław o nas pamiętają - mówi Justyna Walecz-Majewska, prezes organizacji.Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pieniadze podatników

do bogu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Jak podatnik nie daje swoich pieniędzy, to czyje? A z czego sie te organizacje utrzymują jak nie z kasy podatników? Niektóre są pozyteczne,ale ekooszołomy na pewno nie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
precz z pasozytami

prawdawoczykole (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Nie wspierajcie tylko ekooszołomow, nie dosc,ze zyja z naszych podatków, to jeszcze nam szkodzą, przeciez mało kogo stac na ogrzewanie gazowr. Oni są tylko tam, gdzie mogą zarobić na...rozwiń całość

Nie wspierajcie tylko ekooszołomow, nie dosc,ze zyja z naszych podatków, to jeszcze nam szkodzą, przeciez mało kogo stac na ogrzewanie gazowr. Oni są tylko tam, gdzie mogą zarobić na blokowaniu inwestycji, ktoś to powinien ukrócić. Jak trzeba bylo wyciągnąć łosia z bagna, to gdzie pasozyty pseudoekologiczne byly?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie rozumiem

fiu bździu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

O jakich ekooszołamch piszesz, jak artykuł jest o hospicjach?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do fiu bzdziu

tępy jesteś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Artykul mowi o tym na jakie organizacje ludzie najczęściej przekazywali 1%, mogli tez to zrobic na ekooszołomow, bo ich organizacje tez sa opp, ale na szczęście wolą wspierać cos bardziej...rozwiń całość

Artykul mowi o tym na jakie organizacje ludzie najczęściej przekazywali 1%, mogli tez to zrobic na ekooszołomow, bo ich organizacje tez sa opp, ale na szczęście wolą wspierać cos bardziej pożytecznego niz ekopasozytyzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do "tępy jesteś"

fiu bździu (gość)

Zgłoś naruszenie treści

dziękuję panu/pani "tępy jesteś" za wyjaśnienie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
1 %

bogu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

To nie jest żadna hojność , tylko pomniejszanie wpływów do budżetu. Podatnik przecież nie daje swoich pieniędzy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo