Bez folii do sklepu

  Bez folii do sklepu

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Gdy 23 stycznia ubiegłego roku, kilku radnych z Łodzi zainicjowało dzień bez torebek foliowych w supermarketach, wszyscy byli pełni obaw.
  Sprzedawcy bali się, że stracą klientów, a klienci, że brak jednorazówek będzie dla nich zbyt dużym utrudnieniem. Po roku okazało się, że do lubelskich supermarketów ta proekologiczna inicjatywa zawitała na stałe, ale do każdego w nieco innym wymiarze.

  Najbardziej ekologiczne rozwiązanie przyjęły hipermarkety E.Leclerc. Ta sieć sklepów w całej Polsce zaprzestała rozdawania jednorazówek. Również nasze lubelskie markety - przy ul. Zana i Turystycznej. Przy kasach pojawiły się natomiast wyłącznie reklamówki wielokrotnego użytku, za które klient płaci niecałą złotówkę.

  W pozostałych lubelskich marketach foliówki nadal są dostępne. Trzeba jednak za nie zapłacić. Ceny wahają się od 5 do 20 groszy za sztukę. Inne rozwiązanie wybrał hipermarket Tesco. Od dawna sprzedaje torby przyjazne środowisku. Choć wyglądają jak zwykłe jednorazówki, to mają tę zaletę, że rozkładają się w ciągu dwóch lat. Sklepy mają też w sprzedaży opakowania wykonane z włókien roślinnych. Te jednak są znacznie droższe, bo trzeba za nie zapłacić kilka złotych.

  Łódzcy radni nie ustają w zbieraniu podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej całkowity zakaz rozdawania darmowych foliówek w całym kraju. Do wczoraj mieli 89 674 podpisy na 100 tys. potrzebnych. Podpisy można składać na stronie www.foliowki.pl.  Nasza sonda  Czy to dobrze, że w sklepach nie ma darmowych toreb foliowych?

  Elżbieta Tusińska
  Może jest to dobre ze względu na ekologię. Jednak często zapomina się wziąć z domu kupioną wcześniej za grosze torbę. Sama mam ich sporo. Wycofanie darmowych toreb niewiele zmieniło.

  Maria Korsak
  Powinno być jak najmniej torebek foliowych, wolę papierowe. Zdaję sobie też sprawę z tego, że wyrzucane są tony zbędnych opakowań, więc jeśli wybieram się na zakupy, biorę ze sobą torbę materiałową.

  Katarzyna Haznar
  Moim zdaniem to sposób na naciąganie klienta. Torby foliowe i tak są w sklepach. Na pewno nadal tam będą. Sprzedaż reklamówek tak naprawdę ma niewiele wspólnego z troską o środowisko.

  Łukasz Iwanicki
  Jeśli chce się ograniczyć używanie toreb foliowych, to powinno się całkowicie je wycofać. Lepiej gdyby dostępne były tylko płócienne. Brak darmowych jednorazówek niczego nie rozwiąże.

  Barbara Jóźwicka
  Nie odczuwam braku darmowych jednorazówek. Według mnie to dobrze, że je wycofano. Już dawno nawykłam do toreb materiałowych. Uważam, że wszyscy powinni się do nich przyzwyczaić i nosić.

  Michał Łukasik
  Uważam, że to źle. Cena płatnych reklamówek jest sztucznie wywindowana i dla sklepu to dodatkowy zarobek. Wątpię w to, aby pieniądze z ich sprzedaży przeznaczane były na utylizację. mz

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo