PGE chce w Lublinie gazować węgiel

  PGE chce w Lublinie gazować węgiel

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Na Lubelszczyźnie mogą powstać dwa zakłady zgazowywania węgla. Jeden z nich ma być umiejscowiony w Puławach. Będzie to wspólna inwestycja tamtejszych zakładów azotowych i Lubelskiego Węgla "Bogdanka".
  Do budowy drugiego zakładu przymierza się Polska Grupa Energetyczna. Ma powstać na lubelskim Wrotkowie.

  PGE na początek chce wybudować w sąsiedztwie kopalni "Bogdanka" elektrownię węglową. Władze spółki zapowiedziały to w marcu ubiegłego roku. Mówiły wtedy o montażu dwóch bloków energetycznych, każdy o mocy 800 MW. Oba miały zużywać w ciągu roku 4,6 mln ton węgla. Całą inwestycję wyceniono na 10 mld zł. - Nie wycofujemy się z pomysłu budowy elektrowni przy "Bogdance". Termin zakończenia tej inwestycji planowany jest na lata 2015-16 - zapewniła Joanna Zając, specjalistka ds. public relations w Polskiej Grupie Energetycznej.


  Według naszych informacji, PGE ma również w planach wytwarzanie w Lublinie gazu z węgla. Dzięki specjalnej instalacji, węgiel byłby poddawany chemicznej przeróbce. W ten sposób powstałyby paliwa gazowe, które mogą być wykorzystywane do produkcji energii cieplnej, elektrycznej lub jako surowiec do produkcji substancji chemicznych oraz paliw. Z gazu wytworzonego w Lublinie korzystałaby Elektrociepłownia "Wrotków", która należy do grupy PGE.

  Aby to było możliwe, lubelski zakład planuje budowę nowego bloku energetycznego, opalanego właśnie paliwem gazowym. Obecnie elektrociepłownia do produkcji ciepła i prądu wykorzystuje dziennie ok. miliona metrów sześciennych gazu.

  Podobny zakład mają wybudować ZA "Puławy" przy współpracy z LW "Bogdanka". Według wstępnych ustaleń, inwestycja miała powstać w sąsiedztwie kopalni.

  Planuje się, że zakład zgazowywania węgla zostanie zlokalizowany w Puławach, a wytworzony gaz zasili tamtejszy przemysł chemiczny. Studium wykonalności ma być gotowe jeszcze w tym miesiącu. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa zostanie ukończona za cztery lata i pochłonie około 1 mld dolarów - zapowiedział rozmowie z Kurierem Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu państwa.

  Wiceminister Żuk potwierdził również, że PGE planuje dwie inwestycje w naszym regionie. - Jednak by tak się stało potrzebna jest mobilizacja wobec tych przedsięwzięć - przekonywał wiceminister skarbu w ubiegłym tygodniu podczas spotkania zorganizowanego w Lublinie przez Radę Przedsiębiorczości Lubelszczyzny.

  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo