Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Lublinie jak tor przeszkód dla niepełnosprawnych (ZDJĘCIA, WIDEO)

Gabriela Bogaczyk
Uczestnicy akcji społecznej wcielili się dziś w rolę osób niepełnosprawnych. Przesiedli się na na wózki inwalidzkie, by sprawdzić przystosowanie infrastruktury dworca PKP w Lublinie dla niepełnosprawnych. - Nie ma wind, które prowadzą na drugi i trzeci peron. Dowiedziałam się, że mogę prosić o pomoc ochroniarzy, ale wcześniej muszę zadzwonić do centrali PKP w Warszawie, by mnie wnieśli po schodach na właściwy peron - mówi Eliza.

- Cieszę się, że mogę chodzić - stwierdziła Eliza Jackowska z Lublina, która pokonała trasę wokół dworca PKP na wózku inwalidzkim.- To był prawdziwy tor przeszkód. By dostać się na halę główną, musiałam okrążyć budynek, bo podjazd dla wózków znajduje się z boku budynku i prowadzi przez peron pierwszy - dodaje.

To nie jedyny mankament, który zauważyli uczestnicy akcji. Trudności na trasie pojawiło się wiele. - Nie ma wind, które prowadzą na drugi i trzeci peron. Dowiedziałam się, że mogę prosić o pomoc ochroniarzy, ale wcześniej muszę zadzwonić do centrali PKP w Warszawie, by mnie wnieśli po schodach na właściwy peron - mówi Eliza.

Kobieta przyznaje, że nie spodziewała się, że tak właśnie wygląda fragment życia codziennego osób niepełnosprawnych. - Muszą być niezwykle obowiązkowe i przewidywalne, by móc zaplanować sobie choćby podróż pociągiem - przyznaje uczestniczka.

Widok osoby na wózku budził również podziw sprzedawców z pobliskiego targu przy ul. Pocztowej. - Zauważyliśmy, że to nie jest dla nich widok normalny. Chyba nigdy wcześniej nie spotkali osoby niepełnosprawnej, która byłaby na tyle odważna tu zajrzeć - mówi Eliza Jackowska.

Oprócz przygotowanego wcześniej planu, poruszanie się w rejonie dworca PKP, wymaga także siły fizycznej. - Było to trudne doświadczenie. Nierówności na chodniku, wysokie krawężniki, brak podjazdów na perony - to wszystko uniemożliwia zwykłe poruszanie się w przestrzeni dworca kolejowego - mówi Krzysztof Gorczyca.

Oboje zgodnie potwierdzają, że bez pomocy asystenta nie byliby w stanie się bezpiecznie poruszać na wózku inwalidzkim. - Samo wejście do nowoczesnego szynobusu jest też nie lada wyzwaniem. Drzwi są automatyczne i kilka razy zdarzyło mi się, że po prostu się w nich zakleszczyłem. Wtedy musiałem od nowa próbować dostać się do pociągu - mówi Krzysztof.

Akcję społeczną zorganizował Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Bodźcem do tego typu inicjatywy były sygnały o podobnych utrudnieniach od osób z ograniczoną mobilnością ruchową. - Poprzez tę akcję, chcieliśmy pokazać wszystkim samodzielnym osobom, jak trudna jest do pokonania infrastruktura PKP dla niepełnosprawnych. Mamy też na uwadze, że wkrótce ma odbyć się przebudowa okolic dworca w Lublinie. Chcemy, by pod uwagę wzięto również potrzeby osób niepełnosprawnych - mówi Michał Wolny.

***
W ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w sobotę odbędzie się Parking Day. Przy ul. Wróblewskiego powstanie przestrzeń przyjazna dla pieszych: będzie można sobie usiąść przy stoliku, wypić kawę i sięgnąć po książki i gazety, albo pograć w gry planszowe.

Natomiast, w niedzielę odbędzie się jest wycieczka rowerowa. Do przejechania jest około 50 km. Start o godzinie 10 z placu Litewskiego. W programie jest przejazd następującą trasą: plac Litewski - Zalew Zemborzycki - Zemborzyce - Marynin - Radawiec Duży - Pawlin - Matczyn - Jaroszewice - Radawczyk - Tereszyn - powrót do Lublina.

Na zakończenie Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w poniedziałek na placu Litewskim odbędą się bezpłatne warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem ulicami Lublina. Start o godz. 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski