18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święci od wielbłąda

Sylwia Hejno
Leczenie opętanego wielbłąda.
Leczenie opętanego wielbłąda. Małgorzata Kierczuk-Macieszko
W holu Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie można oglądać fotografie jednego z najbardziej tajemniczych i nietypowych relikwiarzy znajdujących się w Polsce. Na co dzień spoczywa on w skarbcu kościoła Mariackiego w Krakowie.

Niewielkich rozmiarów skrzyneczka stanowi hołd oddany dwóm świętym braciom - Kosmie i Damianowi, patronom farmaceutów i lekarzy. - To zaskakujące, że tego typu obiekty znajdują się w polskich zbiorach - mówi Małgorzata Kierczuk-Macieszko, autorka zdjęć. - Relikwiarz należy do kręgu kultury bizantyjskiej. Świadczy o tym choćby to, że Maria leży w czasie połogu.

Relikwiarz powstał prawdopodobnie na terenie dawnej Rusi. Datowany jest różnie - od XIII do końca XVI wieku. Pierwsza wzmianka o jego obecności w Krakowie pochodzi z XIV wieku. Nie ma dostatecznych dowodów na to, że miał służyć do przechowywania szczątków. Można tak jednak przypuszczać chociażby na podstawie rozmiaru - w sam raz na ludzką piszczel. Wykonany jest z miedzi. Jego boki zdobi szesnaście wykonanych w technice rytu scen z życia świętych. Kosma i Damian żyli w III w. n.e. w Azji Mniejszej. Byli tzw. anargyrami, czyli wędrownymi lekarzami, którzy nie pobierali wynagrodzenia za swą działalność. Pomagali chrześcijanom, poganom, a także zwierzętom. Jedna ze scen przedstawia, ni mniej, ni więcej, tylko uwalnianie opętanego wielbłąda z sideł szatana.

Poza egzorcyzmami zajmowali się leczeniem trzęsawic, ślepoty, różnych bólów, a nawet wskrzeszali umarłych. Część dolegliwości, z którymi zmagali się pierwsi medycy jest nam dzisiaj znana pod bardziej pospolitymi nazwami, np. odczarowanie "kobiety zgiętej wpół" oznacza prawdopodobnie uśmierzenie bólu w korzonkach, a wypędzenie z pewnego nieszczęśnika "żmii" - usunięcie glisty.

Po dokonaniu wielu podobnych, chwalebnych czynów, święci bracia ponieśli męczeńską śmierć w Cyrze na Syrii, a w VI wieku papież Feliks VI przeniósł ich szczątki do Rzymu.

Wystawa fotografii, Zespół Sztuk Plastycznych, ul. Muzyczna 10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski