Lasy stają się uboższe o kradzione drewno

  Lasy stają się uboższe o kradzione drewno

  Michał Oksiński

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Do lasu może wejść każdy, ale nie wszyscy wybierają się tam na wycieczkę, albo żeby podziwiać uroki natury. W minionym roku zanotowano 702 przypadki kradzieży drewna na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Łączne straty poniesione w tym okresie to 300 tys. zł.
  Niektórzy kradną "na własne potrzeby", ale wielu uczyniło sobie z tego stałe źródło dochodu. Kradną i sprzedają. - Działają wyspecjalizowane grupy przestępcze. Drewno jest szybko cięte i sprzedawane np. jako opał kominkowy. Jeden z ostatnich takich przypadków wykryliśmy w Nadleśnictwie Lubartów - opowiada Jarosław Kowalczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.


  W sylwestra, gdy wszyscy sposobili się do zabawy i witania Nowego Roku, złodzieje próbowali wywieźć skradzione drewno z Lasów Kozłowieckich. Zostali przyłapani na gorącym uczynku przez leśniczego, który powiadomił policję.

  - Kradzież drewna to rzeczywiście dość duży problem. Mamy sporo sygnałów. Dotyczą nie tylko Lasów Państwowych, ale i prywatnych. W tym ostatnim przypadku sprawcy najczęściej tłumaczą się, że sądzili, że wycinają drzewo na swoim terenie - mówi nadkom. Artur Marczuk z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie.

  Jeśli wartość kradzionego drewna nie przekracza 75 zł, czyn podlega pod kodeks wykroczeń i sprawa zostaje skierowana do Sądu Grodzkiego, który wymierza najczęściej karę grzywny. Jeśli jego wartość jest większa, sprawcy grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

  Szkodnictwo leśne

  * Kradzież drewna z lasu państwowego jest traktowana jako szkodnictwo. Odnotowuje się kradzieże drewna "z pnia", gdy następuje wyrąb i wywózka, oraz kradzieże "z gotowego zapasu", dotyczą drewna wyrobionego.

  * Kradzieże i zniszczenia. Na szkodę Lasów Państwowych giną również: sadzonki, szlabany metalowe, siatka ogrodzeniowa, drobny sprzęt techniczny. Plus zniszczenia tablic informacyjnych, znaków drogowych, urządzeń turystycznych i ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych.

  * Bezprawne korzystanie z lasu. W tym przypadku chodzi o niedozwolone wjazdy i parkowanie pojazdów na terenach leśnych, zaśmiecanie lasu i biwakowanie w miejscach niedozwolonych. Jest to najczęściej karane jako wykroczenia.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo