Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski WORD: Kierowcy się spieszą, by skasować punkty

Marcin Koziestański
Od przyszłego roku na kursy redukujące skierowani zostaną jedynie ci kierowcy, którzy zgromadzą na swoim koncie 24 punkty
Od przyszłego roku na kursy redukujące skierowani zostaną jedynie ci kierowcy, którzy zgromadzą na swoim koncie 24 punkty Małgorzata Genca
Od nowego roku zmieniają się przepisy dotyczące kursów pozwalających na po-zbycie się punktów karnych. Będą bardziej restrykcyjne.

Do WORD-u na kursy przychodzi coraz więcej chętnych, którzy chcą anulować sobie po kilka punktów. - Na jeden taki kurs niedawno przychodziło od 15 do 20 osób. Teraz ta liczba wzrosła do 30 osób. Kierowcy chcą zdążyć, by pozbyć się punktów karnych do końca tego roku i potem spać spokojnie - mówi Artur Banaszkiewicz, z-ca dyrektora WORD w Lublinie.

Według statystyk lubelskiego WORD-u, w całym 2014 r. do kursów pozwalających na pozbycie się punktów karnych przystąpiło 897 kierowców. W tym roku, do piątku, takich osób było 600. - Porównując analogiczne okresy, liczba kursantów jest podobna. Jednak z każdym dniem przypływ chętnych jest coraz bardziej widoczny. W piątek przyszła do nas ponad 30-osobowa grupa - mówi z-ca dyrektora WORD.

Obecnie każdy kierowca może raz na pół roku wziąć udział w kursie organizowanym przez WORD. Koszt takiego szkolenia to 330 zł. Trwa 6 godzin. - Kurs obejmuje zagadnienia dotyczące psychologii, problematyki wypadków drogowych oraz czynników wpływających na bezpieczeństwo. Zajęcia prowadzą policjant i psycholog - informuje Banaszkiewicz. Po jego zakończeniu z konta kierowcy znika 6 punktów karnych. W taki sposób w ciągu roku można się pozbyć 12 punktów karnych.

- Robiłem dwa razy takie kursy. Za każdym razem z własnej woli. Ostatnio uzbierałem 18 punktów i chciałem je zredukować - opowiada pan Krzysztof, przedsiębiorca z Lublina, który „prawko” zdobył 25 lat temu. Dobrze wspomina takie szkolenia. - Wszystko odbyło się w miłej i sympatycznej atmosferze - podkreśla.

Nowe przepisy będą bardziej restrykcyjne. 4 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany, które likwidują obowiązujące teraz sześciogodzinne kursy. Wprowadzone za to zostanie inne szkolenie, które potrwa aż cztery dni. Po zatrzymaniu prawa jazdy kierowca dostanie miesiąc na odbycie kursu. To tzw. kurs redukujący, prowadzony w formie wykładów i zajęć praktycznych. Obejmie zagadnienia podobne do obecnych, ale też związane z problematyką przeciwalkoholową i przeciwnar-kotykową. Szkolenie obejmie 28 godzin kursu.

- Moim zdaniem to za długo. Co można robić przez 28 godzin? Według mnie, ma to na celu tylko ściągnięcie z kierowców większych pieniędzy - uważa pan Krzysztof.

Kurs będzie kosztował więcej niż teraz, bo aż 500 złotych. Jeśli kierowca nie przejdzie szkolenia, to będzie musiał się pożegnać z prawem jazdy. Dodatkowo kierowca, który odbył kurs, przez pięć lat od jego zakończenia nie będzie mógł ponownie skorzystać z takiej możliwości. - Skierowani zostaną na niego kierowcy, którzy uzbierają 24 punkty karne, złapani na jeździe pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo osoby, u których wykryto przeciwwskazania zdrowotne do prowadzenia pojazdów - dodaje z-ca dyrektora WORD.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski