Falsy zalewają Lublin

  Falsy zalewają Lublin

  Łukasz Chomicki

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Fala fałszywych pieniędzy zalewa Lublin. Na początku ubiegłego roku w ręce funkcjonariuszy z KMP wpadło 118 podejrzanych banknotów. Tymczasem w pierwszym miesiącu 2009 r. banki i instytucje obracające gotówką przekazały policji aż 500 banknotów, które prawdopodobnie są fałszywe.
  - Przekazane pieniądze pochodzą głównie z ostatnich miesięcy 2008 r., czyli okresu przedświątecznego i świątecznego. Banki czekały z ich przesłaniem aż do stycznia - poinformował wczoraj komisarz Jacek Deptuś z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

  Dla porównania w całym ubiegłym roku na terenie województwa lubelskiego funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie 1,4 tys. tzw. falsów.

  Zdaniem policjantów, ostatni "wysyp" podrobionych pieniędzy dotyczy głównie banknotów o nominale 100 złotych. - Trafiają one do nas z banków i kantorów. Ale zdarza się też, że zgłaszają się zwykli mieszkańcy - dodał Jacek Deptuś.

  Wśród fałszywych banknotów, które krążą po Lublinie, są złotówki, a także euro.

  - Ale nie ma takiej waluty, której nie potrafiliby podrobić fałszerze. Kwestią otwartą pozostaje tylko to, jak to zrobią - podkreślał policjant operacyjny z KMP w Lublinie, który zajmuje się falsyfikatami. - Wśród fałszywek zdarzają się prawdziwe "perełki", z rozpoznaniem których mają problem nawet specjaliści. Pojawiają się też zwykłe "ścinki papieru" pokolorowane na drukarce. Te łatwo zidentyfikować nawet na pierwszy rzut oka.

  Wszystkie zabezpieczone przez policję banknoty trafiają do analizy do Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP. Funkcjonariusze otrzymują wyniki ekspertyzy po upływie kilku tygodni. Wówczas wszczynają właściwe śledztwo.

  - Większość zidentyfikowanych przez nas banknotów pochodzi prawdopodobnie z ośrodków fałszerskich działających poza granicami naszego województwa. Część z nich już została zlikwidowana - zapewnił Deptuś.  Co robić z falsem?


  W sytuacji, kiedy podejrzewamy, że banknot, który dostaliśmy, jest fałszywy, możemy się z nim zgłosić do najbliższej jednostki policji lub do banku. Informacje na temat zabezpieczeń prawdziwych banknotów oraz sposobów identyfikowania falsyfikatów dostępne są na stronach internetowych NBP: www.nbp.pl

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo