Wernisaż: żyrafy i tajemnicze panie

  Wernisaż: żyrafy i tajemnicze panie

  Adrian Pawłowski Autor tekstu jest uczniem III LO w Lublinie. Jest także uczestnikiem zajęć z dziennikarstwa w MDK nr 2.

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dziś Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie zaprasza na wernisaż dwóch autorów, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty: Stanisława Śliwińskiego i Jarosława Kamińskiego.
  To niezwykli autorzy i zarazem osoby niepełnosprawne intelektualnie. W bezprecedensowy i abstrakcyjny, ale też zrozumiały dla odbiorcy sposób, dowiedli, że niepełnosprawność wcale nie zabija twórczego ducha. Wręcz przeciwnie. W swoich pracach wyrazili swój talent i prawdziwe emocje.

  Prace są metaforycznymi kompozycjami, w których doskonale współgrające barwy i tajemnicza, interesująca tematyka pozwalają na porównanie do prac wielkich surrealistycznych i abstrakcyjnych mistrzów malarstwa.

  Na uwagę zasługuje przede wszystkim doskonała seria portretów tajemniczej postaci przedstawianej najczęściej z zamalowanymi oczami, której autorem jest znany już z wielu intrygujących wystaw Stanisław Śliwiński, a także niezwykle wymowna w swej kolorystyce seria "Żyraf", namalowanych przez Jarosława Kamińskiego.


  Poetyka tych kolorowych obrazów wprowadza nas w świat, z którego nie ma się ochoty wracać.

  Sztuka to dziedzina życia, która stoi ponad czasem i wszelkimi podziałami, w tym także ponad niepełnosprawnością. Wystawa tego dowodzi, obala stereotypy. Mieszkańcy DPS często odwiedzają MDK nr 2, mają tam zajęcia terapeutyczne w ramach programu integracyjnego "Nie jesteś sam". Wystawa jest owocem współpracy i przyjaźni obydwu tak różnych społeczności.

  Wernisaż, dziś, godz. 10, Młodzieżowy Dom Kult ury nr 2, ul. Bernardyńska 14 a.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo