Supernowoczesne laboratorium nano

  Supernowoczesne laboratorium nano

  Agnieszka Dziaman

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Laboratorium Analityczne Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej uruchamia supernowoczesną pracownię spektroskopii elektronowych. Znajdzie się w niej unikalna w skali światowej aparatura badawcza.
  Dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracownia została wyposażona w sprzęt o łącznej wartości ponad 6,3 mln złotych.

  - Ogromną zaletą nowej, specjalistycznej aparatury jest możliwość analizowania tej samej próbki różnymi technikami, bez kontaktu z powietrzem atmosferycznym - mówi dr Ewaryst Mendyk, kierownik Laboratorium Analitycznego Wydziału Chemii UMCS.

  Dzięki nowoczesnej pracowni lubelscy naukowcy będą mogli m.in.
  prowadzić kompleksowe badania katalizatorów i nanomateriałów na bardzo wysokim, światowym poziomie - oceniają naukowcy. Chodzi o m. in. o badania, jak zmieniają się właściwości materiałów w przedmiotach o dużych gabarytach i tych o rozmiarach nano, m.in. sprzętu używanego dzisiaj do zapisu danych, czy choćby twardych dysków w komputerach. Zainstalowany w pracowni sprzęt ma pozwolić na realizację prac z wykorzystaniem m.in. badań nad nowymi światłowodami, czujnikami światłowodowymi i katalizatorami.

  Oficjalne otwarcie laboratorium odbędzie się w poniedziałek, 9 lutego w budynku chemii przy pl. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczyste otwarcie pracowni spektroskopii elektronowych będzie jednym z punktów corocznej wydziałowej konferencji. Po-trwa ona dwa dni.

  Pracownicy Wydziału Chemii UMCS przedstawią wyniki wybranych badań prowadzonych na wydziale w ubiegłym roku. Akcentem kończącym konferencję będzie wręczenie dyplomów autorom wyróżnionych prac w konkursie na najlepszą pracę magisterską w roku 2008.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo