W oknie, na scenie

  W oknie, na scenie

  Andrzej Z. Kowalczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Lubelsko-francuska premiera na Zimowym Forum Tańca Współczesnego w Centrum Kultury.
  Dla miłośników tańca współczesnego kulminacja każdego roku przypada w listopadzie, kiedy w Lublinie odbywają się Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Trzeba jednak jakoś wypełniać czas oczekiwania na kolejne odsłony festiwalu. Tu z pomocą przychodzą fora tańca współczesnego, organizowane zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku.

  Tegoroczne zimowe forum odbędzie się w dniach 6-8 lutego i rozpocznie się od mocnego akcentu, jakim będzie lubelska premiera polsko-francuskiej realizacji "Okno". Twórca tego spektaklu, Stanisław Wiśniewski, znakomity tancerz i choreograf, mieszkający od lat we Francji, jest doskonale znany publiczności spotkań teatrów tańca.
  Systematycznie przywozi do Lublina swoje nowe realizacje, które zazwyczaj należą do najciekawszych festiwalowych prezentacji. Te wieloletnie kontakty z naszym miastem i tutejszym środowiskiem twórców teatru tańca zaowocowały w lipcu ubiegłego roku wielkim plenerowym spektaklem "4 Pory Roku. Metamorfozy Lubelskie", zaprezentowanym na placu Zamkowym. Na tym jednak francusko-lubelska współpraca się nie zakończyła. Jesienią Ryszard Kalinowski, jeden z filarów Lubelskiego Teatru Tańca, wyjechał do Lyonu, by wziąć udział w kolejnym projekcie Wiśniewskiego. Francuska premiera tego spektaklu odbyła się w październiku 2008, a dziś zobaczymy go w Lublinie.

  "Okno" to realizacja penetrująca codzienność, ale mocno przy tym osadzona w kulturowym kontekście. Jej dynamiczna choreografia wymaga od wykonawców najwyższej klasy. I Wiśniewski ma takich - występujący w spektaklu Cecil Pegaz i Ryszard Kalinowski to tancerze bez wątpienia należący do czołówki nie tylko w swoich krajach, lecz liczący się na scenie międzynarodowej. Ich spotkanie to gwarancja najwyższego poziomu.

  W sobotę i niedzielę zaprezentuje się Lubelski Teatr Tańca. Zobaczmy w jego wykonaniu dwie realizacje: "48/4" (sobota) oraz inspirowany życiem i twórczością Wacława Niżyńskiego spektakl "NN (niedziela), obydwa z choreografią Ryszarda Kalinowskiego. Prezentacjom będą towarzyszyć warsztaty prowadzone przez Cecil Pegaz i Anitę Wach.

  Piątek sobota niedziela. Zimowe Forum Tańca Współczesnego, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12. Godz. 19, bilety 20 i 10 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo