Nasi policjanci pojadą na ogólnopolski protest

  Nasi policjanci pojadą na ogólnopolski protest

  Łukasz Chomicki

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Policjanci zapowiadają walkę o prawo do przejścia na emeryturę po 15 latach pracy. Funkcjonariusze z Lublina wybierają się na ogólnopolski protest, który 19 lutego odbędzie się w Krakowie. - Jesteśmy w trakcie organizowania wyjazdu - mówi jeden z policjantów.
  Zapowiadany protest lubelskich funkcjonariuszy to efekt zapowiedzi Grzegorza Schetyny, ministra spraw wewnętrznych i administracji, który chce, aby funkcjonariusze przechodzili na emeryturę dopiero po 25 latach służby. Reforma ma wejść w życie już w 2010 roku. Miałaby obowiązywać wszystkich policjantów, którzy zaczęli służbę po 1999 roku.

  - W policji od dawna źle się dzieje. Nie wiem jak jest w innych jednostkach, ale w ostatnim czasie w Lublinie musimy oszczędzać na wszystkim, nawet na paliwie do radiowozów - żali się funkcjonariusz z KMP w Lublinie.


  Oszczędności lubelskiej policji dotknęły nie tylko wydatków rzeczowych. Pod koniec stycznia w Kurierze opisywaliśmy, że komendant wojewódzki zablokował policjantom wypłaty dodatków i premii. - Do tego wszystkiego dochodzi pomysł ministra. Nikt nie jest w stanie pracować na ulicy przez 25 lat. Tym bardziej że niektórzy z nas nigdy nie awansują - zauważa kolejny policjant.

  Na wyjazd do Krakowa funkcjonariusze umawiają się na internetowym forum policyjnym. W lubelskich komisariatach pojawiły się też wydruki ze stron internetowych z harmonogramem i ogłoszenia zachęcające do udziału w proteście.

  Lubelscy policjanci przesyłają sobie również linki do internetowego forum policyjnego.

  Data protestu, który ma mieć formę przemarszu ulicami Krakowa, nie jest przypadkowa. 19 lutego w stolicy woj. małopolskiego odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO.

  Wczoraj MSWiA potwierdziło zmiany w ustawie emerytalnej służb mundurowych. - Niezwłocznie po opracowaniu ostatecznych założeń do projektu, zostaną one skierowane do zaopiniowania przez wszystkie związki zawodowe służb - czytamy w komunikacie MSWiA. Związki zawodowe lubelskiej policji nic nie wiedzą o organizowanym przez funkcjonariuszy wyjeździe do Krakowa.

  - Nie firmujemy tej akcji. Jednak w obecnej sytuacji trzeba chwytać się każdej metody. Jeżeli policjanci chcą jechać, to mają moje błogosławieństwo - mówi Adam Chyliński, przewodniczący związkowców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Zaznacza też, że nie ma jeszcze gotowej ustawy, a zapowiedzi ministerstwa to tylko propozycje.

  - Jeżeli będą wchodziły w życie, pierwszy stanę pod Sejmem - dodaje Chyliński.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo