"Legoland". Ostatnie przedstawienie

  "Legoland". Ostatnie przedstawienie

  Tamara Gong

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  To była jedna z najtrudniejszych, niewdzięcznych w percepcji sztuk, jakie pokazano w lubelskim teatrze w ostatnich latach. Są jednak tacy, którzy bardzo chcą zobaczyć spektakl o tragedii młodych w piekle bezdusznego blokowiska. To już ostatnia okazja.
  "Legoland" Dirka Dobbrowa, w reżyserii Grzegorza Kempinskiego, zostanie zagrany na scenie Teatru im. Osterwy w najbliższy czwartek po raz ostatni.

  Dobbrow należy do czołówki młodych niemieckich dramaturgów. Obok "Raju" i "Alina na zachód", "Legoland" należy do tak zwanej "trylogii przedmieść" tego autora. Sztuka, wyzuta z wszelkich nadziei, podąża nieuchronnie ku samo- unicestwieniu. "Legoland" ma wymiar globalny - budowle jak z dziecinnych klocków lego, które nie są ani domem, ani bezpieczną przystanią, są wszak wszędzie takie same.

  "Zabawy" młodych ludzi na dachu wieżowca, który wybudowała na scenie Osterwy scenografka Bożena Pędziwiatr, naznaczone są rozpaczą i destrukcją. Współczesne blokowisko jest dla nich klatką, z której uwolnić się zamierzają przez samobójczy skok w betonową otchłań. To jedyny lot, na jaki zdobyć się mogą ci, którym żadne skrzydła młodości nie wyrosły. A może tylko nikt im nie uświadomił, że je mogliby mieć... Emocjonalne kalectwo, tragiczne dziedzictwo braku miłości, rodziny, pozytywnych ludzkich relacji czyni z bohaterów "Legolandu" skazanych na dożywotnią niedojrzałość straceńców, którzy nie potrafią wyartykułować swoich problemów i potrzeb.

  Mimo to młodzi aktorzy z Osterwy ochoczo podjęli się grania samobiczujących ról w przedstawieniu zrealizowanym po raz pierwszy w Polsce przez niekonwencjonalnego twórcę, jakim jest Grzegorz Kempinsky. Ten absolwent PWSFTViT w Łodzi ma na koncie zarówno filmy fabularne, seriale telewizyjne, programy dokumentalne, teledyski, jak i ambitne przedsięwzięcia teatralne. Był w przeszłości kelnerem i drwalem, handlował farbami i tapetami... Na dachu wieżowca zobaczymy m.in. Andrzeja Golejewskiego, Karolinę Stefańską, Hannę Brulińską, Mikołaja Roznerskiego, Szymona Sędrowskiego.

  "Legoland", Teatr Osterwy, pożegnanie spektaklu, 11 i 12 lutego, godz. 18

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo