Krótkie filmy o miłości nie tylko do kina

  Krótkie filmy o miłości nie tylko do kina

  Andrzej Z. Kowalczyk

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Przed nami kolejne, tym razem walentynkowe Future Shorts. Będzie to fragment nowelowego obrazu "Każdy ma swoje kino", powstałego na 60-lecie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
  Złożyły się nań 34 krótkie, trzyminutowe filmy autorstwa 36 wybitnych reżyserów z całego świata. Organizatorzy Future Shorts systematycznie przedstawiają kolejne miniatury składające się na tę niezwykłą realizację. Na ten miesiąc wybrali dwa filmy bardzo pasujące do miłosnej tematyki przeglądu.

  Pierwszy z nich to miniatura "Zhanxiou Village", której autorem jest chiński reżyser Chen Kaige. To poruszające spojrzenie na odkrywanie magii kina przez młodego człowieka. Obraz o narodzinach uczucia do kina, nader często bywającego miłością od pierwszego wejrzenia.

  Z kolei druga canneńska nowelka "Where is my Romeo?" Irańczyka Abbasa Kiarostamiego jest zapisem reakcji szesnastu kobiet na kinowy seans "Romea i Julii". Nie tylko opowiada o uczuciowych relacjach łączących widzów z kinem, lecz przywołuje także najsłynniejszą miłosną historię wszech czasów. Śmiało więc można go uznać za wręcz sztandarowy dla lutowych Future Shorts.

  A przecież to jeszcze nie wszystkie miłosne historie, które zobaczymy w programie przeglądu. Francuzka Alice Winocour opowie o romantycznej, choć raczej nietypowej przygodzie miłosnej w Paryżu; zaś Brigitte Starmose z Danii przypomni, że uczucia łączące nawet najbliższych sobie ludzi mogą mieć również gorzki smak.

  Wreszcie islandzki reżyser Grimur Hakonarson przedstawi niełatwy związek homoseksualny, łączący dwóch znanych zapaśników, którzy są zmuszeni do ukrywania swoich uczuć ze względu na poglądy panujące w ich środowisku. Ten niewątpliwie kontrowersyjny temat został pokazany bez drastyczności, lecz w formie metaforycznej.

  Future Shorts "Feel the love 2009", CK, ul. Peowiaków 12, środa, godz. 18, bilety 5 i 7 zł.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo