Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń
  Mrówka zjada słonia, czyli Czesi chcą kupić PZL-Świdnik

  Mrówka zjada słonia, czyli Czesi chcą kupić PZL-Świdnik

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Jak już informowaliśmy, czeska spółka Aero Vodochody ma największe szanse na zakup Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik. - Jeśli Aero przejmie PZL-Świdnik, to będzie to wyglądało tak, jakby mrówka połknęła słonia. To mała wytwórnia i w dodatku mało nowoczesna. Nie zapewnia też rynków zbytu ani dostępu do nowych technologii - twierdzi Tomasz Hypki, prezes Agencji Lotniczej Altair, która wydaje m.in. czasopismo "Skrzydlata Polska".
  Oferta Czechów okazała się jednak dla Agencji Rozwoju Przemysłu nieporównywalnie lepsza niż propozycja wieloletniego partnera świdnickich zakładów - Agusty Westland. Dlatego właśnie z czeską spółką ARP prowadzi teraz rokowania w sprawie sprzedaży fabryki śmigłowców.

  Wątpliwości może budzić też fakt, że właścicielem Aero Vodochody jest fundusz inwestycyjny Penta Investment. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, to właśnie z tego powodu AgustaWestland chce wycofać się ze współpracy ze świdnickimi zakładami po ewentualnym przejęciu fabryki przez Aero.


  - To Aero Vodochody jest inwestorem strategicznym w tej transakcji. Wobec PZL Świdnik mamy długoterminowe plany. Posiadamy 90-letnie doświadczenie w przemyśle lotniczym i razem z PZL-Świdnik planujemy stworzyć silny, europejski holding - uspokaja Igor Hulak, prezes Aero Vodochody. - Penta Investments nie jest inwestorem w tej transakcji, ale stanowi gwarancje, że będziemy mogli z powodzeniem realizować strategię rozwoju zakładaną dla połączonych spółek Świdnika i Aero Vodochody.

  Eksperci uważają, że sprzedaż całego pakietu akcji dobrze prosperującej firmy jest złym posunięciem.

  - W dobie kryzysu zyski ze sprywatyzowanych świdnickich zakładów zamiast do budżetu państwa, wpływać będą na konto nowego właściciela - podkreśla prezes Tomasz Hypki z Agencji Lotniczej Altair.  Świdnik według Aero

  Aero Vodochody chce stworzyć w Świdniku nowy lotniczy holding o nazwie Aero - PZL Świdnik. Spółka zapewnia przy tym, że:

  - zwiększy zaangażowanie PZL-Świdnik w europejskich projektach

  - będzie wspierać rozwój i produkcję polskich śmigłowców

  - zapewni kontynuację współpracy ze wszystkimi dotychczasowymi partnerami PZL-Świdnik

  - utworzy w Świdniku centrum doskonalenia i rozwoju produkcji kompozytów oraz środkowoeuropejskie centrum rozwoju, produkcji i serwisowania śmigłowców.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo