Giganci muzycznej sceny na ostatki

  Giganci muzycznej sceny na ostatki

  Małgorzata Prus

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Prawdziwi giganci instrumentalistyki będą gościć w najbliższy weekend w Filharmonii Lubelskiej: skrzypek Piotr Pławner i pianistka Ewa Pobłocka.
  Zarówno Pławnera, jak i Pobłocką mieliśmy już przyjemność gościć w Lublinie, ale każda ich wizyta w naszym mieście jest niekwestionowanym wydarzeniem artystycznym. On należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji, ją z kolei w sposób zasłużony otacza nimb niepowtarzalnego artystycznego wdzięku.

  - Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu.
  O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach - pisała o artyście gazeta "Stuttgarter Zeitung". Z kolei "The Times" pisał, że Pławner "to wyjątkowy, nieskazitelny talent", a sam Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

  Te komplementy pod adresem skrzypka są jak najbardziej uzasadnione, artysta jest bowiem laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), a zwłaszcza na 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 - najwyższy laur przyznany w 50-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).

  Natomiast Ewa Pobłocka - pojawi się w koncercie kameralnym z cyklu "Fryderyk Chopin - Zbliżenia". Jest laureatką konkursów w Vercelli, Bordeaux i Warszawie. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Podziwiano ją w najważniejszych salach symfonicznych świata. Grała recitale oraz występowała z najznamienitszymi orkiestrami świata. Nagrywała dla znanych firm fonograficznych, zdobyła wiele nagród. O talencie Pobłockiej mówią recenzje: "Ewa Pobłocka otacza publiczność ciepłym, okrągłym brzmieniem fortepianu i każe wsłuchiwać się w pełną napięcia ciszę pauz". Ten artystyczny dyktat wyraża wszystko - i czułość, i gwałtowność, a nade wszystko ogromną wrażliwość na kształtowanie dźwięku fortepianu. Pobłocka zachwyca kolejnymi wykonaniami utworów Mozarta i Bacha, a w szczególności Fryderyka Chopina, którego usłyszymy także w Lublinie. W programie koncertu znalazły się ballady, nokturny, walce, mazurki, scherza i preludia Chopina.

  W programie

  * 20 lutego - Koncert Symfoniczny: 200. setna rocznica urodzin Mendelssohna-Bartholdy’ego, Piotr Pławner - skrzypce, w programie m.in. Mendelssohn-Bartholdy - uwertura "Hebrydy", A. Dvořak - Koncert skrzypcowy a-moll op. 53

  * 22 lutego - Recital Chopinowski z cyklu "Fryderyk Chopin - zbliżenia"; wykonawca: Ewa Pobłocka, w programie m.in. Fr. Chopin - Ballada g-moll op. 23; nokturny, walce, etiudy, mazurki oraz Scherzo h-moll op. 20

  Piotr Pławner, 20 bm., Ewa Pobłocka, 22 bm. Filharmonia Lubelska, g. 19, bilety 20-25 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo