Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda na buraku

Aleksandra Dunajska
Profesor Dobiesław Nazimek, chemik z UMCS.
Profesor Dobiesław Nazimek, chemik z UMCS. Fot. Jacek Babicz
Czyste ekologicznie paliwo, bez zawartości siarki, w cenie 3,5 zł za litr - taki mógłby być efekt zastosowania technologii stworzonej przez chemików pod kierownictwem prof. Dobiesława Nazimka z UMCS. Nowatorska w skali kraju i Europy wytwórnia ma szansę powstać pod Lublinem.

- Biobenzyna powstawałaby dzięki wykorzystywaniu jako surowca etanolu, a ten byłby uzyskiwany z biomasy - np. z zagęszczonego soku z buraka cukrowego - tłumaczy prof. Nazimek.

O jego pomyśle pisaliśmy już kilkakrotnie. Naukowiec próbował nim zainteresować m.in. Krajową Spółkę Cukrową - bezskutecznie. Na niczym spełzły też poszukiwania inwestora. - Długo się "boksowaliśmy" z tym tematem i wreszcie pomyśleliśmy, że może warto go wdrożyć we własnym zakresie - tłumaczy Stanisław Jabłoński, prezes firmy Ekobenz, która zamierza wykorzystać technologię. Jabłoński wraz ze swoim zastępcą - Waldemarem Zaniukiem - współpracowali z prof. Nazimkiem przy opracowywaniu technologii, przysługują im także prawa do patentu.

- Staramy się o dofinansowanie z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Z tego źródła można dostać od 50 do 70 proc. wartości inwestycji. 5 marca składamy wniosek - zapowiada Jabłoński. - Nie chciałbym mówić o szczegółach lokalizacji, ale na pewno będzie to w okolicach Lublina. Jeśli udałoby się pozyskać pieniądze, jesteśmy w stanie zrealizować inwestycję w ciągu 2,5 roku. Na początek planujemy uruchomić linię pilotażową, która mogłaby wytwarzać 28 mln litrów paliwa rocznie - zapowiada prezes Ekobenz.

Pomysł chwali prof. Adam Kupczyk z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert w dziedzinie biopaliw. - Byłaby to produkcja tzw. syntetycznych paliw II generacji, charakteryzujących się wysoką redukcją emisji CO2. A to są benzyny, które w dłuższej perspektywie będą wspierane przez UE - tłumaczy prof. Kupczyk. I dodaje, że gdyby lubelskim przedsiębiorcom udało się zrealizować plany, byłoby to pionierskie przedsięwzięcie. - Takiej wytwórni nie ma dziś w Polsce, podobna funkcjonuje tylko w Danii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski