Gaz z węgla w 2013 r.

  Gaz z węgla w 2013 r.

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Budowa zakładu zgazowania węgla w Puławach ruszy mimo kryzysu gospodarczego. Wczoraj w Warszawie przedstawiono studium wykonalności tej inwestycji.
  - Wnioski wynikające z tego opracowania są optymistyczne. Jesteśmy zdecydowani kontynuować realizację projektu - zapewnił Paweł Jarczewski, prezes zarządu Zakładów Azotowych w Puławach.

  To właśnie puławskie zakłady razem z kopalnią LW Bogdanka będą realizować inwestycję. W specjalnym zakładzie, dzięki chemicznej przeróbce węgla, powstawać będą paliwa gazowe. Zostaną one wykorzystane w Zakładach Azotowych, głównie do produkcji amoniaku. Szacuje się, że budowa zakładu kosztować będzie od 1,2 do 1,8 mld dolarów. Pierwszy gaz z węgla uleci w Puławach w 2013 r.

  W ciągu najbliższych tygodni puławska spółka wybierze doradcę finansowego i prawnego, którzy będą czuwać nad realizacją inwestycji. Będzie to jedna z ok. 150 instalacji zgazowania na świecie. - Mogę tylko dodać, że jest to sprawdzona technologia. Obecnie na świecie funkcjonuje lub jest w trakcie budowy ponad 50 podobnych instalacji wykorzystywanych w przemyśle - podkreśla Jan Łaski, prezes Bechtel Polska, która opracowała studium wykonalności.

  - To ogromny sukces naszego regionu. Z tak profesjonalnym opracowaniem projektu, będziemy teraz uderzać na Warszawę i Brukselę - dodaje Włodzimierz Karpiński, poseł PO z naszego regionu, który od początku patronował inwestycji.

  Z budżetu państwa i ze środków unijnych możliwe jest też dofinansowanie technologii składowania pod ziemią dwutlenku węgla. Taki magazyn miałby powstać w sąsiedztwie puławskiego zakładu zgazowania węgla.

  Przypomnijmy, że do produkcji gazu z węgla przymierza się też Polska Grupa Energetyczna. Według wstępnych planów, instalacja miałaby po-wstać przy elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo