Pasażer zdany na łaskę kierowcy?

  Pasażer zdany na łaskę kierowcy?

  Magdalena Kowalczyk

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Czy pasażer ma prawo domagać się od przewoźnika wyłączenia lub wyciszenia CB-Radia? Tak, jeśli narusza ono komfort jazdy.
  Pani Joanna mieszka w Piaskach. Codziennie dojeżdża do Lublina busami prywatnych przewoźników lub autobusami PKS. - Wracam późno i jestem zmęczona. Głośno włączone CB-Radio przeszkadza mi, ale rozumiem to, że w wielu sytuacjach pomaga kierowcom. Jednak to, co spotkało mnie kilka dni temu to już przesada - opowiada. - Kierowca PKS miał na cały regulator włączone CB-Radio. Pomimo że siedziałam w tylnej części, doskonale słyszałam wiązankę przekleństw, jaką przez kilka minut puszczał jeden z rozmówców. Kierowca nie fatygował się, aby to uciszyć.

  Okazuje się, że prawo nie zabrania używania CB-Radia, ale wulgaryzmów tak.

  - Jeśli pasażer czuje się urażony tym, że musiał słuchać wulgaryzmów, może to zgłosić policji. Osoba przeklinająca w miejscach publicznych popełnia wykroczenie. Kierowca nie zostałby jednak ukarany. Nie może odpowiadać za słowa, jakich używają jego koledzy - wyjaśnia sierżant Anna Smarzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

  W PKS Wschód usłyszeliśmy, że w wyposażeniu autobusów nie ma CB-Radia. - Nie jesteśmy zwolennikami używania tego sprzętu. Może on rozpraszać kierowców i przeszkadzać pasażerom. Jeżeli rzeczywiście było zamontowane, zrobiono to bez naszej zgody i wiedzy - tłumaczy Stanisław Polak, kierownik działu eksploatacji.

  Nie musimy się jednak godzić na wysłuchiwanie radia w czasie podróży w pojazdach przewoźników.

  - CB-Radio ma pomóc w bezpiecznej jeździe. Pasażer - może być nim przecież dziecko - nie musi jednak słuchać wyrazów napiętnowanych przez społeczeństwo i prawo - stwierdza Lidia Baran-Ćwirta. - W takiej sytuacji powinniśmy się domagać wyciszenia lub wyłączenia CB-Radia.

  Bo takie mamy prawo. - Zgodnie z przepisami, przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi - wyjaśnia Lidia Baran-Ćwirta, miejski rzecznik konsumentów.

  Nie budzi natomiast wątpliwości sytuacja, gdy z głośników płynie muzyka.

  - Nie zdarzyło mi się, aby klient skarżył się na to, że używam CB-Radia. Włączam muzykę i problem rozwiązany - mówi pan Marek, kierowca busa.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo