Kino niepoprawne z dala od Hollywood

  Kino niepoprawne z dala od Hollywood

  Paweł Franczak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Filmy prezentowane na trwającym właśnie Przeglądzie Filmu Społecznie Zaangażowanego "Alterkino" w Tekturze Oscarów nie zdobędą. Nie dostaną też nigdy nominacji ani do tej, ani jakiejkolwiek innej nagrody. Nie dlatego, że są słabe, wręcz odwrotnie - to niezwykle mocne i kontrowersyjne obrazy.
  Ale ich wydźwięk ideologiczny jest jasny - to kino lewicowe, niepoprawne politycznie, niekiedy anarchistyczne. A takie z zasady o laury się nie stara.

  Żeby się przekonać do powyższej tezy, wystarczy spojrzeć na tematykę prezentowanych filmów: dzisiaj pokazy dotyczą praw pracowniczych, jutro odbywać się będą pod hasłem "Wolna Palestyna". W pierwszym temacie wyświetlone będą cztery filmy: o 17.10 "Diego. Wspomnienia hiszpańskiego anarchisty" - dotyczące rewolucjonisty Diego Camacho, szerzej znanego jako Able Paz; o 18 "The Take" - opowieść o walce argentyńskich pracowników o miejsca pracy w fabryce; o 19.40 "Zasoby ludzkie" - obraz o zderzeniu ideologii młodego pracownika z firmową rzeczywistością, a o 21.30 "Chleb i róże". Ten międzynarodowy film przedstawia sytuację gastarbeiterów z Meksyku w Los Angeles.

  Jutro przy Wieniawskiej 15A widzowie będą mogli obejrzeć: "Palestyna - gorący temat. Walka o przetrwanie" (17.10); "Dzieci wojny" (18.10); "Tajna broń Izraela" (19.15) i "Anarchiści przeciwko murowi" (20.10).

  Jak można się domyślić - każdy z tych filmów pokazuje dość radykalny pogląd w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jaskrawym tego przykładem jest "Tajna broń Izraela", w którym Giselle Portenier próbuje udowodnić, że potajemnie Izrael przygotowuje broń nuklearną. Nie mniej kontrowersyjne mogą być "Dzieci wojny", film traktujący o nieletnich palestyńskich więźniach, przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

  Dzisiaj i jutro, Tektura, ul. Wieniawska 15A, od godz. 17, wstęp na pokazy darmowy

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo