Sukcesy Panopticum

  Sukcesy Panopticum

  Teresa Dras

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Powiedziano im, że są za dobrzy, że z takim warsztatem powinni mierzyć się z teatrami studenckimi, a nie szkolnymi. - Nie wiadomo, czy to zarzut, czy komplement - śmieje się Mieczysław Wojtas, założyciel i reżyser Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie.
  I wylicza najnowsze sukcesy swojej grupy: cztery nagrody na XIV Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych "Scena Młodzieżowa" w Poznaniu.

  - W 28-letniej historii forum Teatr Panopticum nie uczestniczył tylko jeden raz i nie zdarzyło się nigdy, aby wrócił do Lublina bez nagrody - mówi Wojtas.

  Ale na ostatniej "Scenie młodzieżowej" (15-19 lutego) lublinianie po prostu znokautowali konkurencję.
  Otrzymali nagrodę główną - ministra edukacji narodowej - "za czytelność przekazu i sprawność wykonawców w trudnej formie poetyckiej śpiewogry" w spektaklu "Ósmy dzień stworzenia" opartym na tekstach K.I. Gałczyńskiego. Trofeum tym cenniejsze, że w jury festiwalu zasiadali przedstawiciele bynajmniej nie konserwatywnego nurtu polskiej sceny, bo Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia i Piotr Kruszczyński, słynny dyrektor Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. On wręczył Panopticum kolejne trofeum - nagrodę przewodniczącego jury w formie symbolicznej maski. Trzecie wejście na najwyższe podium należało już tylko do Mieczysława Wojtasa, który za wieloletnią wyróżniającą się pracę teatralną z młodzieżą otrzymał nagrodę wielkopolskiego kuratora oświaty. Czwarte zwycięstwo dla Panopticum wywalczył Mariusz Stryjecki, artysta plastyk, nauczyciel MDK "Pod Akacją". Była to - jedyna na festiwalu - nagroda za plakat.

  - Przedstawiony w Poznaniu spektakl "Ósmy dzień stworzenia" festiwalowa publiczność nagrodziła owacjami na stojąco, a zespół wychodził na scenę aż cztery razy - relacjonuje szef Panopticum.

  Poznańskie Forum to najbardziej prestiżowy konkurs teatralny dla młodzieży szkolnej w Polsce. Odbywa się co dwa lata. Teatr Wojtasa zdobył tam dwie Złote Maski, dwie nagrody TVP 1, dwie ministra kultury, nagrody specjalne i aż sześć nagród ministra edukacji narodowej.

  Zadebiutowali w 1985 roku, do dziś zrealizowali ponad 30 przedstawień. Wychowankami Panopticum są Łukasz Witt-Michałowski, dyrektor Sceny Prapremier InVitro w Lublinie oraz Ewa Zawiślak, aktorka Teatru Osterwy. W ubiegłym roku aż pięć osób z zespołu dostało się do uczelni teatralnych. Czyli - Panopticum to szkoła aktorów. I to dobra szkoła. Zainteresowani mogą się zgłaszać do MDK "Pod Akacją" przy ul. Grodzkiej 11 (tel. 081 53 227 40).

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo