18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ekspozycja archeologiczna w muzeum na Zamku Lubelskim (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Wystawa na Zamku Lubelskim. Figura łowcy z epoki paleolitu
Wystawa na Zamku Lubelskim. Figura łowcy z epoki paleolitu Jacek Babicz
Zapowiadaną od dawna wystawę archeologiczną na Zamku Lubelskim będzie można zwiedzać od 15 maja. W czasie odbywającej się trzy dni później Nocy Muzeów, ekspozycja będzie udostępniana za darmo.

Pierwsza multimedialna wystawa na Zamku Lubelskim została przygotowana z dużym rozmachem. W zbudowanej od podstaw przestrzeni znalazło się ponad dwa tysiące zabytków pochodzących z badań archeologicznych na Lubelszczyźnie. To jednak nie wszystko: opowieść o przeszłości została pokazana na 20 ekranach. Multimedialne prezentacje są także w języku angielskim.

W pierwszej sali mierzy do nas z łuku postać ubrana w strój ze skór reniferów. Tak właśnie wyglądali łowcy z pa-leolitu. Po przejściu kilku kroków jesteśmy już w neolicie. Na środku, pod szkłem, widzimy szkielet sprzed setek lat. Grób wygląda tak, jakby przed momentem został odkryty przez archeologów. - To znalezisko z Garbatówki w powiecie łęczyńskim. Pochowana tam kobieta musiała być znaczącą osobą, bo do jej grobu włożono aż 16 naczyń z gliny, każde inne - mówi Marta Cyran z Działu Archeologii Muzeum Lubelskiego.

To nie jedyna rekonstrukcja pochówku sprzed wieków. Na Zamku będzie można też zobaczyć jak wyglądał jeden z bogatszych grobów gockich odkrytych w Masłomęczu. Na dole widzimy młodą kobietę leżącą w trumnie zrobionej z wydrążonego pnia. Obok niej są nie tylko naczynia, ale też drewniana skrzyneczka m.in. z grzebieniem w środku. Grób kobiety pierwotnie był ukryty przez Gotów pod warstwą kamieni, wyżej archeolodzy znaleźli mężczyznę, którego do ziemi złożono już bez trumny. - Na pewno te dwie osoby dzielił status materialny. Ona dostała srebrną zapinkę i naszyjnik z bursztynu, a on miał przy sobie tylko żelazną sprzączkę i dwa naczynia. Wiemy też, że miał chory kręgosłup - mówi Marta Cyran.

Zabytki nowej wystawy na Zamku zostały wyeksponowane w ciekawy sposób, niektóre są w przeszklonych gablotach, inne wprost na wyciągnięcie ręki. Czasami to drobne przedmioty, jak obłupane ucho garnka w kształcie pary wołów z epoki środkowego neolitu.

Opowieść kończy się na wizji wczesnośredniowiecznych chat ze Wzgórza Czwartek.

Noc Muzeów

Muzeum Lubelskie zaprasza 18 maja w godz. 18-24.
W programie na Zamku jest m.in. oglądanie nowych wystaw stałych z kuratorami. Na wystawę archeologiczną trzeba się zapisać: [email protected] lub 81 532 50 01,wewn.37. Wstęp wolny.

Pełny program Nocy Muzeów w Lublinie znajdziesz TUTAJ

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski