Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń
  Całe Gardzienice są dziełem sztuki

  Całe Gardzienice są dziełem sztuki

  Teresa Dras

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Spektakle Ośrodka Praktyk Teatralnych wywodzą się ze starożytnej Grecji, ale ich otoczenie jest arcypolskie: zrujnowany pałac, oficyna, spichlerz na wzgórzu, wysokie drzewa i wiejskie chałupy w oddali. W te wieczory, kiedy grany jest Antyczny Kosmos Gardzienic, to wszystko się ze sobą łączy. Cała wieś staje się dziełem sztuki.
  Kosmos to specjalność Włodzimierza Staniewskiego. Widowisko złożone z kilku różnych przedsięwzięć: ceremonialnego witania gości przez artystów, czterech spektakli, kolacji serwowanej w antrakcie (zawsze ruskie pierogi), projekcji filmowych, wystaw fotograficznych oraz nocnego wędrowania pomiędzy różnymi miejscami akcji. Do uniwersum należą też pory roku, zapach jaśminu albo strugi deszczu.

  Podstawowym budulcem przedstawień jest ich muzyczność - pieśń i taniec. Z muzyki narodziły się "Metamorfozy", luźno oparte na poemacie Apulejusza z Madaury. W ko- lejnej realizacji, "Elektrze" wg Eurypidesa, Włodzimierz Staniewski przywołał sztukę gestu, którą posługiwali się starożytni aktorzy.
  Najnowszą pozycją jest "Ifigenia w A…", także wg Eurypidesa. Sztuka przełomowa w 30-letniej historii OPT, ponieważ po raz pierwszy w roli głównej jest słowo, nie muzyka. Chociaż reżyser niezupełnie był wierny oryginałowi, zmienił zakończenie. W Kosmosie, granym dziś i jutro w Gardzienicach, zobaczymy także "Ifigenię cygańską" w wykonaniu studentów Akademii Praktyk Teatralnych. Wszystkie przedstawienia wyreżyserował Włodzimierz Staniewski, założyciel i dyrektor Gardzienic.

  Rezerwacja biletów 081 532 98 40.

  Gardzienice. Antyczny Kosmos Gardzienic. Ośrodek Praktyk Teatralnych, pt.-sob., godz. 19

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo