Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie współpracują z biznesem: Na nauce można zarobić

Agata Wójcik
Zamek sterowany komórką to efekt pracy dr. inż. Piotra Wolszczaka
Zamek sterowany komórką to efekt pracy dr. inż. Piotra Wolszczaka Anna Kurkiewicz
Lubelskie uczelnie stawiają na współpracę z biznesem. Prace naukowców zamiast do szuflad trafią do firm i zaczną przynosić pieniądze.

Dziesięć gotowych prac - prototypów urządzeń i instalacji opracowanych w ostatnim roku przez naukowców z Politechniki Lubelskiej zaprezentowano wczoraj przedsiębiorcom i inwestorom. Wszystkie są gotowe do wdrożenia w przemyśle.

Jednym z nich jest prototyp zamka drzwiowego sterowanego telefonem komórkowym. Opracowany przez dr. inż. Piotra Wolszczaka mechanizm można otworzyć nie tylko stojąc przy drzwiach, ale i będąc na drugim końcu Polski. Zamek może być stosowany w bankach, sklepach i domach.

- Ułatwi to np. życie najemcom mieszkań. Nie będą musieli przyjeżdżać z Warszawy do Lublina, by przekazać klucze. Wystarczy, że taka osoba wyśle zamkowi SMS z numerem wynajmującego. Na numer wysyłany jest kod, który zapisujemy w książce telefonicznej. Żeby wejść do mieszkania, wystarczy zadzwonić - wyjaśnia dr Wolszczak.

Swój projekt przedstawiała wczoraj także dr hab. inż. Joanna Pawłat. To generator plazmy do dekontaminacji obiektów nieodpornych na działanie wysokich temperatur. Dzięki niemu można oczyścić z mikro-organizmów i zanieczyszczeń chemicznych chociażby im-planty.

- Wiele nowych rozwiązań wychodzi od naszych naukowców, ale i firmy zgłaszają się do nas z konkretnymi potrzebami - mówi Paweł Chrapowicki z Lubelskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. Współpracujemy np. z firmą AgustaWest-land. Chrapowicki przyznaje, że taka współpraca przynosi nie tylko korzyści finansowe. - Naukowcy prowadzą ciekawsze i praktyczniejsze zajęcia, a ich badania są bardziej życiowe. Składają granty na projekty, na które jest zapotrzebowanie, a nie na takie, które trafią do szuflady - dodaje.

Współpracę z biznesem podejmują także inne lubelskie uczelnie. Katolicki Uniwersytet Lubelski ma dwa opatentowane wynalazki - nowy sposób produkcji ektoiny oraz nowy sposób wytwarzania bioplastiku.

- W obu przypadkach toczą się rozmowy dotyczące komercjalizacji tych wynalazków, jednak nie możemy ujawniać w tym zakresie żadnych szczegółów - mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa KUL.

UMCS w lipcu zawarł umowę licencyjną na wdrożenie łapacza rumowiska dennego w korytach rzecznych, a Uniwersytetowi Przyrodniczemu udało się wdrożyć instalację do odwadniania osadów.

O zyskach z tytułu podpisanych umów uczelnie nie chcą mówić.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski