Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Oto 11 nowości, jeszcze "cieplutkich", które dopiero co trafiły na księgarskie półki. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowo bogaty wybór. Każda z tych książek warta jest czasu poświęconego na lekturę. Jeżeli nie wierzycie - sprawdźcie sami.

Martin Winstone "Generalne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera", RebisAnglojęzyczny historyk napisał monografię Generalnego Gubernatorstwa pod rządami Hansa Franka. Pokazał tę część okupowanych ziem polskich jako nazistowską kolonię stworzoną do ludobójstwa i eksploatacji ekonomicznej. W czasie II wojny światowej nie było drugiego podobnego obszaru. Generalne Gubernatorstwo stało się głównym "laboratorium rasowym" Trzeciej Rzeszy i największym ośrodkiem Holokaustu, a wobec ludności innych wyznań stosowano bezwzględny, nieludzki terror.

Autor przedstawił historię nazistowskiego reżimu okupacyjnego w Polsce oraz tragicznych doświadczeń Polaków, Żydów i przedstawicieli innych narodów, którzy znaleźli się pod jego władzą. Korzystając z bogatych źródeł, począwszy od dzienników i relacji świadków, po wcześniej niedoceniane, niezwykle oryginalne materiały, jak na przykład przewodniki turystyczne czy utwory poetyckie, Martin Winstone umożliwił czytelnikowi wyjątkowy wgląd w działalność Generalnego Gubernatorstwa.

Martin Amis "Strefa interesów", RebisGolo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul - więzień obozu.

Amis w swej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji - obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy - pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii - miłość może przetrwać w normalnym świecie. Mistrzowska proza, prowokacyjny, subtelny humor, godne świetnego pisarza drążenie granic nieopisywalnego.

Marek Hłasko „Wilk”, IskryLubię twórczość Marki Hłaski, więc odkrycie niepublikowanej dotąd jego debiutanckiej powieści jest dla mnie miłą niespodzianką, a dla polskiej literatury niewątpliwą sensacją. Już tylko z tych powodów warto sięgnąć po tę książkę. „Wilk” przeleżał się ponad 60 lat. A gdy Hłasko zaczął pisać tę powieść, miał niespełna lat 19! Opisał losy chłopaka z Marymontu, zapatrzonego w westerny, szukającego wzorców do naśladowania. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być.

Kazuo Ishiguro „Pogrzebany olbrzym”, AlbatrosOpowieść trochę jak średniowieczny epos rycerski. Osadzona w Anglii, w epoce króla Artura, mówi o sile pamięci, zemście, miłości i wojnie. Para starszych Brytów wyrusza w podróż przez mglistą krainę z nadzieją na odnalezienie syna, którego nie widzieli od lat. Spodziewają się, że będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom, rzeczom nie z tego świata, ale nie wiedzą, że podróż ujawni też mroczna stronę ich związku, odsłoni sekrety, które utonęły w niepamięci.

Paolo Sorrentino „Młodość”, Rebis Na podstawie książki powstał scenariusz filmu - hit festiwalu w Cannes w 2015 roku - z Michaelem Caine’em, Harveyem Keitlem, Rachel Weisz w rolach głównych. Dwaj przyjaciele Fred i Mick - wybitny kompozytor i sławny reżyser - spędzają wakacje w alpejskim kurorcie pełnym niezwykłych gości. Wspominają swoje życie, próbując, każdy na swój sposób, rozliczyć się z przeszłością. Sorrentino przypomina, że metryka to nie wszystko. Że człowiek jest młody, póki nosi w sobie pasję.

Elżbieta Cherezińska „Turniej cieni”, Zysk i S-ka Kolejna wielka powieść historyczna Elżbiety Cherezińskiej, która wśród czytelników ma coraz większą grupę wiernych fanów. Tym razem areną zmagań bohaterów jest m.in. Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazy-waną przez Rosjan Turniejem Cieni, wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza - młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego, a także Rufina Piotrowskiego - prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.

Jorn Lier Horst „Poza sezonem”, Wydawnictwo Smak Słowa Ove Bakkerud zamierza spędzić ostatni spokojny weekend w domku letniskowym. Jednak, gdy przybywa na miejsce, odkrywa, że dacza została splądrowana i wywrócona do góry nogami, a w sąsiednim domku znajduje mężczyznę obitego na śmierć. Komisarz William Wisting widział niejedną groteskową śmierć, ale tym razem jakby sprawca nie miał nic do stracenia. Jego niepokój wzrasta, kiedy policja odkrywa wśród szkierów kolejne zmasakrowane ciała, a z nieba spadają martwe wróble.

Sara Gruen „U brzegu”, Rebis Trwa II wojna światowa. Madeleine Hyde, młoda przedstawicielka filadelfijskiej socjety, towarzyszy mężowi oraz ich najlepszemu przyjacielowi w wyprawie w poszukiwaniu legendarnego potwora z Loch Ness. W Szkocji Madeleine uświadamia sobie ogrom szerzącego się wokół zła, ale też poznaje prawdę o swoim mężu. Świeżo nawiązane znajomości pozwalają jej dostrzec mnogość nieoczekiwanych możliwości. Chwytająca za serce powieść o miłości i kobiecej przyjaźni, która ukazuje, jaki wpływ wojna wywiera na życie zwykłych kobiet.

Jeffrey Archer „Kołczan pełen strzał”, Rebis Kolejny zbiór opowiadań mistrza krótkiej formy. Te wszystkie przypowieści, mówiące głównie o tym, jak kapryśna jest fortuna i jak bardzo ludzki los zależy od przypadku, kończą się zaskakującymi puentami. Bo życie lubi nas zaskakiwać i tak samo zaskakuje bohaterów opowiadań Archera. Majątek można stracić z dnia na dzień. Albo odzyskać. Miłośnicy tego pisarza znajdą w tych historiach także szczyptę ciepłej ironii i angielskiego poczucia humoru. Będziecie usatysfakcjonowani lekturą.

Brian Cogan, Jeff Massey „Wszystkiego, co ważne... dowiedziałem się od Monty Pythona”, Bukowy LasCztery sezony Latającego Cyrku Monty Pythona w telewizji i internecie, filmy i rozmaite solowe projekty - wszystko to złożyło się na popularność tych nieposkromionych Brytyjczyków. Książka amerykańskich autorów to przyjemna, zabawna lektura, dostarczająca mnóstwo kontekstu, dzięki któremu staje się jasne, że żarty Monty Pythona były nie tylko śmieszne, ale i trafnie komentowały bieżącą sytuację społeczną i polityczną.

Andrea Camillieri „Kobiety”, Rebis „Angelika, Carmen, Helga, Inés, Nora, Ksenia... Kochałem je wszystkie, przez godzinę lub przez całe życie” - mówi autor i ciepło wspomina kobiety, które spotkał na drodze swego życia. To książka ulubionego pisarza Włochów - to swego rodzaju miłosna autobiografia ukryta w zbiorze niezapomnianych opowieści. Osobisty, żartobliwy katalog kobiet, które w ciągu wieków mężczyźni raz kochali, a kiedy indziej nienawidzili. Podróż do źródeł uwodzenia, seksu i tej niewiarygodnej, nierozwiązywalnej zagadki, jaką jest świat kobiety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski