Menu Region

Powojenna historia byłego obozu na Majdanku

Powojenna historia byłego obozu na Majdanku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Małgorzata Szlachetka

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
"Podczas wizji lokalnej znajdowało się w tym baraku ponad dziesięciu cywilów, którzy nakładali do worków obuwie, a wiele osób już oddalało się od baraków z workami pełnymi butów (...)". Kto okradał nowe muzeum na Majdanku, a kto i dlaczego sprzedawał poobozowe baraki? Jesienią 1944 roku na Majdanku nie było już obozu NKWD. Stopniowo ubywało także coraz więcej poobozowego mienia - pisze Małgorzata Szlachetka.
1/6

Pracownicy PMM przygotowują wystawę w baraku 62 - drugi od prawej St. Brodziak

(© materiał Państwowego Muzeum na Majdanku)

Majdanek był pierwszym obozem koncentracyjnym wyzwolonym w Europie. W lipcu 1944 r. dymiły jeszcze kominy Auschwitz, a w Lublinie zaczynał się nowy rozdział historii. Początkowo opuszczony przez Niemców obóz był otwarty dla wszystkich. Mieszkańcy miasta, ciekawi tego, co jest za drutami, chętnie tutaj zaglądali.

Przychodzili całymi rodzinami
Na zdjęciu z lipca 1944 roku widać tłum wokół pozostałości krematorium, które Niemcy spalili, żeby zatrzeć ślady ludobójstwa. Ludzie stoją ramię przy przy ramieniu, wciąż dochodzą kolejni. Mężczyzna w czarnym garniturze i czarnym kapeluszu wszedł na górę krematoryjnego pieca. Stojące na dole dwie kobiety kryją w chustkach zapłakane twarze. Między cywilami widać żołnierskie mundury. W tle widnieje rząd baraków V pola. Dzisiaj już ich nie zobaczymy. Janina Kiełboń w książce "Państwowe Muzeum na Majdanku w latach 1944-47" podała, że z 280 obozowych obiektów, wybudowanych między 1941 a 1944 rokiem, do naszych czasów przetrwało 70.
Zostało jeszcze 89% treści i 5 zdjęć

Aby przeczytać cały artykuł - kliknij tutaj Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od
9,90zł tygodniowo.

Czym jest Piano?
Jak rozdzielane są pieniądze?

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.