Menu Region

Powojenna historia byłego obozu na Majdanku

Powojenna historia byłego obozu na Majdanku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Małgorzata Szlachetka

13Komentarzy Prześlij Drukuj
"Podczas wizji lokalnej znajdowało się w tym baraku ponad dziesięciu cywilów, którzy nakładali do worków obuwie, a wiele osób już oddalało się od baraków z workami pełnymi butów (...)". Kto okradał nowe muzeum na Majdanku, a kto i dlaczego sprzedawał poobozowe baraki? Jesienią 1944 roku na Majdanku nie było już obozu NKWD. Stopniowo ubywało także coraz więcej poobozowego mienia - pisze Małgorzata Szlachetka.
1/6

Pracownicy PMM przygotowują wystawę w baraku 62 - drugi od prawej St. Brodziak

(© materiał Państwowego Muzeum na Majdanku)

Majdanek był pierwszym obozem koncentracyjnym wyzwolonym w Europie. W lipcu 1944 r. dymiły jeszcze kominy Auschwitz, a w Lublinie zaczynał się nowy rozdział historii. Początkowo opuszczony przez Niemców obóz był otwarty dla wszystkich. Mieszkańcy miasta, ciekawi tego, co jest za drutami, chętnie tutaj zaglądali.

Przychodzili całymi rodzinami
Na zdjęciu z lipca 1944 roku widać tłum wokół pozostałości krematorium, które Niemcy spalili, żeby zatrzeć ślady ludobójstwa. Ludzie stoją ramię przy przy ramieniu, wciąż dochodzą kolejni. Mężczyzna w czarnym garniturze i czarnym kapeluszu wszedł na górę krematoryjnego pieca. Stojące na dole dwie kobiety kryją w chustkach zapłakane twarze. Między cywilami widać żołnierskie mundury. W tle widnieje rząd baraków V pola. Dzisiaj już ich nie zobaczymy. Janina Kiełboń w książce "Państwowe Muzeum na Majdanku w latach 1944-47" podała, że z 280 obozowych obiektów, wybudowanych między 1941 a 1944 rokiem, do naszych czasów przetrwało 70.
Zostało jeszcze 89% treści i 5 zdjęć

Aby przeczytać cały artykuł - kliknij tutaj Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od
9,90zł tygodniowo.

Czym jest Piano?
Jak rozdzielane są pieniądze?

13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wypociny dziennikarzyny

+38 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mieszkaniec bronowic (gość)  •

Pani Szlachetka niech sie doinformuje na majdanek nikt nie przychodził z ciekawości na spacer tylko ruscy siłą zapędzali chcieli mieć świadków że to nie oni zrobili

odpowiedzi (0)

skomentuj

żniwa

+60 / -53

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fang (gość)  •

Z opowieści naocznych świadków wyłania się obraz "wygłodniałych hien", które potykając się o zwłoki zabitych żołnierzy, krok w krok za Armią Czerwoną, jeszcze przy huku bomb wpadały na teren Majdanka w poszukiwaniu co lepszego łupu licząc na dolary i złoto pożydowskie o którym krążyły legendy.Te jednak były wywiezione wcześniej prze Niemców. Najsprytniejsi wynosili więc dywany, dobrego gatunku buty, odzież, którą następnie pokątnie handlowano. Eksponaty znajdujące się obecnie w Muzeum to rzeczy, na które nie połakomił się nikt.

skomentuj

:-))))

+39 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:-) (gość)  •

A jakie zdobycze zostawały po Armii Czerwonej? Haki po zegarkach?

odpowiedzi (0)

skomentuj

DZIWICIE SIĘ? BO JA WCALE !!!!

+47 / -47

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr Marco (gość)  •

Poczytajcie dzieła J.T. Grossa o Jedwabnem, albo "Złote żniwa". Otworzą się wam oczy, zapewniam.

skomentuj

Gross nie jest żadnym autorytetem

+44 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr markus (gość)  •

Książka Grossa źródłem wiedzy o historii Polski? Przecież tam nie ma nawet połowy ważnych faktów, jest tylko wybiórczy i stronniczy obraz Polaków. Nie trzeba mieć doktoratu żeby to wiedzieć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dr marco

+37 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Szanowny panie ukrywajacy sie pod pseudonimem "dr marco". Czesto czytam wypowiedzi czytelnikow "Kuriera". Juz dawno zwrocilam uwage na pana "opinie". Wierze gleboko, ze ma pan bardzo negatywny stosunek do Polakow, polskiej kultury i historii. Przy wielu okazjach wypisuje pan bardzo pochwalne opinie o Zydach i ich wplywie na rozwoj i kulture Lublina, etc. Przyznam, ze jest to irytujace. Wierze tez, ze jast pan jednym z tych fanatycznie nienawidzacych Polski Zydow, ktorzy wszedzie widza antysemityzm, i zacieraja fakty o wlasnych zbrodniach i winach. Nie mieszkam w Polsce (prosze wiec wybaczyc moja pisownie, moj komputer nie posiada typowych polskich liter). W USA bardzo wyraznie odczuwana jest anty polska zydowska propaganda ( nie ma natomiast anty niemieckiej!). Wiele mozna pisac ile zla uczynili Zydzi w historii Polski. Jednak semicka natura zawsze wszystko odwraca i wykreca po swojemu. Ludziom znajacym historie znane sa fakty na przestrzeni wiekow, kiedy wkraczali zaborcy/najezdzcy/wrogowie, wiekszosc Zydow opowiadala sie bardzo sluzalczo po ich stronie. Czy mam tu przypomniec chociazby jak aktywnie pomagali Zydzi Ukraincom w mordowaniu Polakow na Wolyniu? Moja rodzina pochodzi z tamych stron, wiec jest to bardzo bliskie mojemu sercu. Wiele jest takich faktow, z wielu miejsc i przy roznych okazjach. A co robili zydowscy komisarze? A zydowscy komendanci i straznicy wiezienni juz po wojnie przesladujacych w wyjatkowo okrutny sposob Polakow "bandytow" z AK, i wszystkich "anty komunistow"???. Pan tutaj o Jedwabnem, tak, stala sie straszna rzecz. Ale prosci ludzie czesto reaguja prymitywnym gniewem i checia odwetu na tych , ktorzy dopuscili sie wielokrotnie zdrady i zla. Nie mozna za to obwiniac calego narodu, ktory Zydom wiecej pomogl i uczynil dobrego, niz inne narody na swiecie... A co Polska otrzymala (otrzymuje) od Zydow?
W dzisiejszym "cywilizowanym" swiecie (tzw."politacal correctness") Zydzi, muzulmanie, geje/lesbijki, Murzyni, to swiete krowy , nikt nie moze wyrazic krytycznej opini pod ich adresem, zeby natychmiast nie byc orzyknietym "anty....". Ja jednak uwazam, ze doprowadza to do zaklamania i ukrywania prawdy, jezeli jednych sie bierze "pod ochrone", a na innych wolno do woli pluc i zniewazac.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Fabuła to nie fakty.

+63 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marcin (gość)  •

Czy wyobrażasz sobie napisanie pracy magisterskiej w oparciu o jedno źródło? Taka jest wartość publikacji Grossa... To nie są rozprawy naukowe. Gdyby Polacy byli takimi żydożercami, to Niemcy nie potrzebowaliby stosować kary śmierci wobec tych, którzy ukrywali Żydów. Ciekawe, że tylko na terenie okupowanej Polski stosowano tak drastyczne kary. Przykładowo we Francji za to samo można było dostać mandat. Dlaczego zatem tych Żydów nie ratowano hurtowo? Trzeba krzyczeć o "polskim antysemityzmie", aby nikomu nie przychodziły do głowy podobne pytania. Kto najgłośniej krzyczy "łapaj złodzieja"? Czy wiesz ile transatlantyków w latach trzydziestych odprawiono z Żydami w drogę powrotną do Europy? Tylko najbogatsi i najwybitniejsi, jak Albert Einstein mogli pozostać w Ameryce. Żydowska diaspora nie była rada swoim, przeważnie biednym, rodakom. Co zrobiono z informacjami, jakie do Wielkiej Brytanii i USA przywiózł Jan Karski? Polacy mimo skrajnie trudnych warunków pomogli Żydom w największym stopniu. Wśród ludzi wyróżnionych tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" więcej jest Polaków niż przedstawicieli innych narodowości razem wziętych. Prawdziwy antysemityzm zwrócony jest przeciwko tym, którzy Żydom pomagali. Jeśli kiedyś jeszcze taka pomoc będzie potrzebna, to ilu ludzi będzie do niej zmotywowanych takimi publikacjami? Stalin uważał, że jeżeli chce się zapanować nad jakimś narodem, to najpierw trzeba ten naród pozbawić inteligencji. Na tym naprawdę się znał. Nazywał to nawet dosłownie odcięciem głowy. Wówczas nad resztą społeczeństwa można będzie panować i dowolnie urabiać jego świadomość. Niestety miał rację.

odpowiedzi (0)

skomentuj

CZYLI ZAPRZECZASZ FAKTOM!

+49 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr Marco (gość)  •

A co powiesz o karuzeli kręcocej się radośnie w Warszawie obok krawiącego Powstania w Gettcie? To też wymysł?

odpowiedzi (0)

skomentuj

1939 rok pamiętamy bardzo dobrze

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gal (gość)  •

puknij się człowieku radośnie w czoło - pisze się - kręcącej - radośnie to było jak Żydzi (w większości komuniści) i Ukraińcy (nacjonaliści z oun-upa) witali bramami triumfalnymi na Kresach, wkraczające faszytowskie wojska niemieckie i bolszewickie hordy z sowietów

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podaj przykład jakim faktom zaprzeczyłem. Wiesz co to jest fakt?

+36 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marcin (gość)  •

Może tych karuzel w owym czasie było i tuzin, ale wpływ Polaków na to co działo się w okupowanej Warszawie był znikomy. Zaczynasz o Jedwabnem a kończysz na karuzeli... Strasznie pokręcona jest twoja dialektyka...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jakie znaczenie ma jedna karuzela? Tylko propagandowe.

+40 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dr markus (gość)  •

Doktorze Marco, dziś też są obozy koncentracyjne - np. w Korei. Dlaczego milczysz i nic nie robisz? A tymczasem w sąsiedniej Korei Południowej kręci się niejedna karuzela. I nic z tym nie robisz!

odpowiedzi (0)

skomentuj

pjano pjano

+50 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kinol (gość)  •

chciwe skunksy,na tragedii chcą zarabiać. a niedoczekanie wasze. aaaaameeent!

skomentuj

Teraz

+31 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jaa (gość)  •

A mur w Izraelu, a przemoc wobec Arabów. Jak dr Marco to skomentuje

odpowiedzi (0)

skomentuj