Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Litewski schodzi pod ziemię

Artur Jurkowski
Parking przed Wydziałem Politologii będzie do czasu przebudowy placu, później zniknie.
Parking przed Wydziałem Politologii będzie do czasu przebudowy placu, później zniknie. Fot. Małgorzata Genca
Na reprezentacyjnym placu Lublina będą mogły powstać budynki. Takie wstępne uzgodnienia zapadły podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli służb ochrony zabytków i lubelskiego ratusza.

- Oczywiście nie mówimy tu o żadnej galerii handlowej. Dążymy do tego, aby na placu pojawiły się obiekty, które sprawią, że ten obszar miasta będzie mógł żyć przez cały rok - zastrzegł Stanisław Fic, z-ca prezydenta Lublina.

- Tzw. kubatura pojawiłaby się pod płytą placu, w jego centralnej części. Chodzi o przestrzenie, w których mogłaby się mieścić np. kawiarnia - precyzował Jacek Gurbiel, dyr. Wy-działu Architektury, Budownictwa i Urbanistyki UM Lublin.

Budowa podziemnej części gastronomicznej wymusiłaby też postawienie obiektów na powierzchni placu. - Kawiarnia potrzebuje wejścia. Myślimy o przeszklonym, niewielkim budynku, z którego prowadziłyby schody do części pod-ziemnej - tłumaczył Gurbiel.

- Cieszymy się ze zmiany stanowiska służb konserwatorskich, które do tej pory nie widziały możliwości ulokowania na placu, ani na jego powierzchni, ani w części podziemnej, żadnych budynków - nie ukrywał Fic. Zastrzegł jednak, że nowe obiekty na placu nie powstaną szybko. - Przebudowa pl. Litewskiego zostanie podzielona na etapy ze względu na koszty. Wstępnie szacujemy, iż inwestycja może pochłonąć do 35 mln zł. Budowa nowych obiektów na pewno nie będzie realizowana w początkowej fazie.

Otwartą sprawą jest wygląd "nowego" placu w sąsiedztwie budynków UMCS, czyli pedagogiki oraz politologii. Początkowo miasto chciało np. zamknąć zupełnie dla ruchu aut uliczkę przebiegającą przy tych budynkach. - Obecnie dopuszczamy tam ciąg pieszo-jezdny. Przy czym pojazdy mogłyby się tam pojawiać tylko okazjonalnie. Na pewno zlikwidowany zostanie zlokalizowany tam parking - dodaje Gurbiel.

Miastu pewnie nie uda się przekonać UMCS, aby uniwersytet część swoich obiektów oddał na cele publiczne. - Myśleliśmy o tym, aby w parterach pałacyków użytkowanych przez uczelnię mieściły się np. restauracje, sale wystawowe - przypominał Fic.

- Sceptycznie podchodzimy do pomysłu, aby gastronomia prowadziła swą działalność w budynkach dydaktycznych - stwierdziła Justyna Reszko-Zygmunt, rzeczniczka UMCS. Miasto i uczelnia rozmawiają też m.in. o przesunięciu stacji meteorologicznej.

Rezultaty tych uzgodnień będą wytycznymi w przygotowywanym przez miasto konkursie na przebudowę placu. Kluczową zmianą ma być przedłużenie deptaka do ul. Kołłątaja i 3 Maja. Zamknięta dla ruchu będzie uliczka przed hotelem Europa. Pomnik unii polsko-litewskiej ma zostać w obecnym miejscu, pozostałe trzy monumenty mogą być przemieszczane w obrębie placu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski