Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białorusini przemycali ikony przez granicę w Terespolu (FOTO)

LUB
Jedna z ikon zatrzymanych na granicy w Terespolu
Jedna z ikon zatrzymanych na granicy w Terespolu materiał Izby Celnej w Białej Podlaskiej
Próbę przemytu trzech pisanych na drewnie ikon udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Terespolu. Obrazy próbowali przewieźć przez granicę dwaj obywatele Białorusi.

- Dwie ikony funkcjonariusze znaleźli w trakcie kontroli osobowego opla na białoruskich numerach rejestracyjnych, którym przekraczał granicę w Terespolu 27-latek z Białorusi - informuje Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej. - Obrazy o wymiarach 45x55 cm i 27x30 cm owinięte były torbami foliowymi i schowane w bagażniku pojazdu.

Większa z ikon - Ukrzyżowanie - jest w średnim stanie zachowania, posiada widoczne ubytki farby i odsłonięty miejscami werniks. Ikona pochodzi prawdopodobnie z II połowy XIX w. lub początku wieku XX. Druga ikona przedstawia Archanioła Gabriela. Jest bardzo zniszczona - deska miejscami jest popękana i widoczne są liczne ubytki farby. Malowidło pochodzi prawdopodobnie z XIX w.

Kilka godzin później funkcjonariusze z tego samego przejścia granicznego zatrzymali kolejną ikonę. Kontrolując samochód osobowy marki seat, którym do Polski jechał również 27-letni Białorusin, celnicy w miejscu na koło zapasowe natknęli się na jakiś przedmiot owinięty folią. Po rozpakowaniu okazało się, że w środku znajduje się pisana na drewnie ikona o wymiarach 45x55 cm.

- Malowidło, przedstawiające najprawdopodobniej świętego Jerzego na koniu, z napisami w języku starocerkiewnym, jest w dość dobrym stanie zachowania. Ikona pochodzi prawdopodobnie z końca XIX lub początku XX w. Podobnie jak ikona Ukrzyżowanie pisana jest charakterystycznymi barwami prawosławia, wśród których przeważa złoto i czerwień - informuje Marzena Siemieniuk.

Obaj mężczyźni - choć mieli taki obowiązek - nie zgłosili ikon w trakcie kontroli celnej. Przyłapani na próbie przemytu odmówili składania jakichkolwiek wyjaśnień. Przeciwko obu 27-latkom funkcjonariusze celni wszczęli postępowania karne skarbowe.
Wartość zatrzymanych ikon, w tym też wartość zabytkową, oceni rzeczoznawca.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski