Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko i straż na odsiecz szkole

Maria Krzos
Lekcje z żołnierzami i strażakami, ćwiczenia na strzelnicy, a do tego... zajęcia taneczne. Tak wygląda plan ratunkowy dla XXII LO przy ul. Krochmalnej. Od jego powodzenia zależy dalsze istnienie szkoły.

Od przyszłego roku szkolnego ogólniak chce uruchomić dwie nowe klasy. W jednej z nich część lekcji będą prowadzili wojskowi. - Przekażą młodzieży podstawową wiedzę na temat polskiej armii - mówi Beata Kwiatkowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6, w skład którego wchodzi XXII LO. - Zajęcia dotyczyć mają m.in. historii Wojska Polskiego. Ale oprócz tego młodzież nauczy się np. musztry. Podpisaliśmy również porozumienie z prywatną strzelnicą sportową z Lublina. Nasi uczniowie będą mieli tam lekcje strzelania. Nieodpłatnie.

Wszystkie zajęcia "wojskowe" prowadzić będą żołnierze z III Brygady Zmechanizowanej z Lublina. Jeśli znajdą się chętni, będzie to pierwsza taka klasa nie tylko w naszym mieście, ale i w regionie.

Druga propozycja szkoły to klasa strażacka. Powstanie dzięki współpracy szkoły z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. - Adresujemy ją do osób, które w przyszłości planują pracę w tym zawodzie - tłumaczy Kwiatkowska. - Dzięki zajęciom z zawodowymi strażakami młodzież dowie się, na czym polega ta praca.

Dyrektor zastrzega, że priorytetem szkoły w dalszym ciągu będzie przygotowanie młodzieży do matury. Ale oprócz tego, chce dać jej możliwość rozwijania zainteresowań.

Placówka szykuje również dodatkową atrakcję dla swoich przyszłych uczniów. To nauka tańca. - Mamy nauczyciela, który jest specjalistą w tej dziedzinie - mówi Kwiatkowska. - Chcieliśmy nawet utworzyć specjalną klasę taneczną. Zdecydowaliśmy się jednak tylko na strażacką i wojskową. Każdy jednak, kto zechce nauczyć się tańczyć będzie miał taką możliwość.

Kolejny pomysł to możliwość zrobienia prawa jazdy. Dzięki umowie ze szkołą nauki jazdy uczniowie XXII LO będą płacić za "prawko" mniej niż zwyczajni klienci. Dodatkowym atutem ma być to, że zajęcia będą odbywały się w szkole.

Wszyscy w szkole przy ul. Krochmalnej trzymają kciuki za powodzenie obydwu projektów. Jeśli się nie uda, liceum przestanie istnieć. W ciągu ostatnich dwóch lat nie miało naboru. To oznacza, że w tej chwili w szkole jest tylko jedna klasa - maturalna. Kiedy trzecioklasiści odejdą, a szkoła nie znajdzie nowych chętnych, placówka wygaśnie.

- Dlatego tak liczymy na zainteresowanie naszą propozycją - mówi dyr. Kwiatkowska. - Przez kilka miesięcy szukaliśmy pomysłu na przy- ciągnięcie do nas młodzieży. Z doświadczenia mojego i nauczycieli wynika, że uczniowie są zainteresowani takimi klasami.

Plan ogólniaka jest prosty: zachęcić do nauki nie tylko absolwentów lubelskich gimnazjów, ale również tych z okolic miasta.

Pierwszy krok został zrobiony podczas targów edukacyjnych. Kolejnym ma być wyjście liceum w teren. - Chcemy dotrzeć bezpośrednio do szkół i tam zaprezentować swoją ofertę - zdradza Kwiatkowska.

Nie tylko szkoła przy Krochmalnej
XXII LO nie jest jedynym liceum w naszym mieście, które ma problem z naborem.

Jeszcze rok temu w podobnej sytuacji było XVIII LO w ZSO nr 2 przy ul. Przyjaźni. Wyszło z opresji dzięki podobnemu rozwiązaniu, jakie chce zastosować teraz XXII LO. Utworzono tam klasę z edukacją medialną, klasę policyjną oraz ratowniczą. Do wszystkich trzech znaleźli się chętni. W liceum przy ul. Krochmalnej liczą, że im również uda wyjść na prostą i uratować szkołę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski