Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na Naziemną Telewizję Cyfrową na Lubelszczyźnie [PORADNIK]

Witold Michalak, współpraca Bartosz Cirocki
Czas na Naziemną Telewizję Cyfrową na Lubelszczyźnie
Czas na Naziemną Telewizję Cyfrową na Lubelszczyźnie Małgorzata Genca
Zaraz po północy w poniedziałek zostanie ostatecznie wyłączony sygnał analogowej telewizji naziemnej w województwie lubelskim. Odtąd będziemy mogli łapać tylko programy nadawane w wersji cyfrowej. Tej rewolucji nie powinniśmy się obawiać, bo przyniesie nam ona same korzyści. Jak się przygotować, co oznacza cyfryzacja? Wszystko o Naziemnej Telewizji Cyfrowej znajdziecie w naszym poradniku.

- Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej widzowie mają możliwość oglądania telewizji z lepszą jakością obrazu i dźwięku oraz zyskują dostęp do szerszej oferty programowej - mówi Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego i jego pełnomocnik ds. cyfryzacji.

Urząd Wojewódzki planuje zorganizować symboliczne wyłączenie telewizji analogowej w siedzibie Telewizji Lublin. Wtedy ma być wciśnięty przycisk, który oficjalnie wyłączy nadajniki z analogową telewizją. W rzeczywistości jeden taki guzik nie istnieje. Telewizja analogowa była nadawana z kilku różnych odbiorników. W poniedziałek ten sygnał zniknie.

17 czerwca 2013 tego dnia nastąpi całkowite wyłączenie sygnału naziemnej telewizji analogowej w województwie lubelskim

Ważne, abyśmy pamiętali, że jeśli w poniedziałek nie będziemy mogli złapać dotychczas oglądanych programów, a jesteśmy pewni, że mamy sprzęt przygotowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to nie musimy wpadać w panikę. Wystarczy włączyć wyszukiwanie kanałów w swoim telewizorze i urządzenie złapie sygnał cyfrowy. Z szacunków ekspertów wynika, że w tej chwili z naziemnej telewizji korzysta około 25 - 30 procent gospodarstw w Polsce. Pozostali odbiorcy korzystają z różnych form telewizji płatnej.

Należy dodać, że z przejściem na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej nie musimy czekać do poniedziałku. Naziemną telewizję cyfrową na Lubelszczyźnie można łapać od dawna. Po raz pierwszy sygnał cyfrowy nadano z masztu w Piaskach jeszcze w 2011 roku. Z czasem mieszkańcy naszego województwa mogli odbierać coraz więcej programów w doskonałej jakości.

Historia Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce ma już kilkanaście lat. Po raz pierwszy o planach jej wprowadzenia zaczęto głośno mówić jeszcze w 1996 roku. Pięć lat później zaczęły się próbne emisje sygnału cyfrowego. Testy odbywały się początkowo tylko w stolicy.

Uruchomienie Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce się opóźniało. Po raz pierwszy NTC zaczęła nadawać jesienią 2010 roku. Ze znakomitej jakości cyfrowego dźwięku i obrazu mogli cieszyć się wtedy tylko mieszkańcy województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Dopiero w kolejnych etapach cyfryzacji, Naziemna Telewizja Cyfrowa docierała w inne regiony naszego kraju.

Naziemna Telewizja Cyfrowa w woj. lubelskim. Dobry sprzęt to podstawa, ale nie zawsze...

Jak przygotować się sprzętowo do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej? Słowo cyfryzacja najczęściej kojarzy nam się nie tylko z czymś nowoczesnym, ale także bardzo drogim. Na szczęście, aby przygotować się do jej odbioru nie musimy tracić majątku.

Wyłączenie telewizji analogowej nie powinno być żadnym zmartwieniem dla osób stale korzystających z telewizji kablowych oraz satelitarnych. Oni nadal będą otrzymywać ofertę programową za jaką płacą. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Szczególnie starsze osoby zupełnie niepotrzebnie narażają się na zbędne wydatki. Przychodzą do sklepów, kupują dekodery, anteny. Dopiero po jakimś czasie orientują się, albo ktoś im wyjaśnia, że ten sprzęt jest im zupełnie niepotrzebny, bo przecież mają stały dostęp do telewizji kablowej - wyjaśnia Ryszard Kolary z firmy Mikron. Jak wspomina, często po tym, gdy w mediach pojawi się informacja o cyfryzacji, klienci, szczególnie starsze osoby, przychodzą kupować dekodery, które są im zbędne.

Co począć jeśli oglądamy telewizję za pośrednictwem zwykłej anteny? Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić jest telewizor. Jeśli ma on wbudowany dekoder DVB-T MPEG-4 wtedy nie musimy się niczym martwić i możemy spać spokojnie. Jeśli mamy jednak starszy model, wtedy mamy dwie możliwości działań.

Pierwsza opcja, nie da się ukryć, że kosztowna, to zakup nowego telewizora. Oczywiście szukamy modelu z dekoderem DVB-T MPEG-4, ale to nie jest jedyne kryterium decydujące o wyborze telewizora. Idąc do sklepu jedno z pierwszych pytań, jakie usłyszymy, będzie dotyczyło tego, czy chcemy mieć plazmę, LCD czy też LED.

- Najstarsze technologicznie są telewizory plazmowe, jako pierwsze masowo produkowane w płaskiej postaci. Dzisiaj są mniej popularne, głównie ze względu na większe zużycie energii. Sam posiadam taki telewizor i jestem zadowolony przede wszystkim z naturalnie odtwarzanego obrazu, a szczególnie z płynności ruchu na ekranie. Telewizory LCD, choć oszczędniejsze w zużyciu energii niż plazmowe, miały też swoje wady. Choć z czasem udało się poprawić część z tych parametrów, to w chwili obecnej zostają one wyparte przez nowocześniejsze telewizory z podświetleniem LED-owym. Zużywają one znacznie mniej energii niż plazmowe, mają satysfakcjonujący kontrast, doskonale oddają kolor biały, ale ich mankamentem pozostaje w dalszym ciągu czas reakcji - tłumaczy Marek Próchniak, kierownik sklepu Zarex.

Znaczne tańsze będzie dokupienie do starego telewizora i anteny zwykłego dekodera DVB-T MPEG-4. Jego koszt zwykle waha się w przedziale od około 100 do 150 zł.

Uwaga! Oszuści już wykorzystują przejście na Naziemną Telewizję Cyfrową

Oszuści zobaczyli w cyfryzacji doskonałą okazję do naciągania osób starszych i mało znających się na zagadnieniach technicznych. Próbują sprzedawać różne urządzenia, nie zawsze spełniające opisane funkcje, lub po znacznie zawyżonych cenach. Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder czy antenę można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie ze sprzętem RTV.

Co to są multipleksy?

Multipleks to nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym "cyfrowa paczka", składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej. Nie wszystkie wymienione składowe multipleksu muszą w nim występować jednocześnie. W obecnie nadawanych multipleksach MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nie ma np. programów radiowych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy telewizyjne:
=> w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, Puls, Puls2, TV4, TV6
=> w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.
=> w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV.

Korzyści z Naziemnej Telewizji Cyfrowej

Już teraz:
*znacznie bogatsza oferta programowa: w miejsce kilku programów analogowych dostępnych jest lub będzie kilkanaście programów cyfrowych,
*nieporównanie lepszej jakości obraz i dźwięk,
*wiele programów będzie można oglądać w wysokiej rozdzielczości (HDTV - High Definition Television),
*jeśli nadawca udostępnia taką możliwość, uruchomienie audiodeskrypcji lub języka migowego
*dostęp do programu telewizyjnego na monitorze komputera

W przyszłości:
*możliwość zmiany ścieżki dźwiękowej (zmiana języka) i uruchomienia napisów,
*dostęp do usługi wideo na życzenie - "wypożyczalni" filmów bez wychodzenia z domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski