Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naziemna Telewizja Cyfrowa na Lubelszczyźnie: Dekoder - narzędzie zmian (PORADNIK)

KL
Naziemna Telewizja Cyfrowa na Lubelszczyźnie
Naziemna Telewizja Cyfrowa na Lubelszczyźnie Archiwum Polskapresse
Pierwszym pytaniem, związanym z cyfrowym sygnałem telewizyjnym, była kwestia kogo to dotyczy. Odpowiedź na to pytanie uspokajała abonentów telewizji kablowych oraz satelitarnych i tych, którzy o odpowiedni telewizor już zadbali, zastępując wcześniej stary odbiornik takim, który potrafi sprostać nowoczesnym wymogom transmisji cyfrowej.

Tak więc telewizory, które są gotowe do odbioru polskiego naziemnego sygnału cyfrowego i, w związku z tym, nie trzeba do nich nic dokupywać, to te z wbudowanym dekoderem MPEG-4. Jego obecność potwierdzimy sięgając do instrukcji lub jakiegokolwiek opisu modelu odbiornika.

Czas na Naziemną Telewizję Cyfrową na Lubelszczyźnie [PORADNIK]

Co telewizor, to dekoder
Najtaniej będzie dokupić do starego telewizora odpowiednie urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego. Zwane jest ono set-top-box (stąd skrót STB) lub popularnie dekoderem albo tunerem DVB-T. Sprzęt powinien spełniać wymagania określone w rozporządzeniu, które przewiduje m.in., że STB powinny zapewniać dla:

sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemieMPEG-4część 10 (dokładniej H.264/AVC),

sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (DolbyDigital Plus).

Uwaga! Do każdego starego telewizora w domu musimy dokupić oddzielny dekoder!

Naziemna Telewizja Cyfrowa na Lubelszczyźnie: Rozmowa z Kamilem Smerdlem

Kłopotliwe MPEG-2
Są wśród telewizorów takie, które - już nowoczesne - obsługują wcześniejszy system kodowania, zwany MPEG-2. Niby nie różni się to w nazwie wiele od MPEG-4, po wyłączeniu sygnału analogowego nie zobaczymy jednak nic na ekranie. Kanały cyfrowe da się, co prawda, odnaleźć, ale brakować będzie zarówno wizji, jak i dźwięku.

MPEG-2 to wynalazek jakby w pół drogi do powszechnego dziś MPEG-4. Dlatego do odbierania sygnału w tym drugim systemie wystarczy telewizor uzupełnić o moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2.
Uwaga: nasz telewizor MPEG-2 musi jednak być wyposażony w gniazdo Common Interface!

Karta do komputera
Sygnał telewizyjny może być odbierany także przez łącze szerokopasmowe - z internetu. Jeśli chcemy oglądać programy telewizyjne na komputerze, mamy możliwość dokupienia modułu odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E (koszt około 80-150 zł). Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera.

WŁĄCZANIE DEKODERA, WYSZUKIWANIE KANAŁÓW

Kiedy już kupisz dekoder do telewizora i wstępnie ocenisz, że dotychczasowa antena podoła prawidłowej transmisji sygnału cyfrowego, możesz przystąpić do podłączania nowego urządzenia.
Najpierw trzeba przeczytać instrukcję obsługi dekodera. A że bywają one napisane fachowym, trudnym językiem, może wystarczyć nasza podpowiedź.

1 - Wyłącz telewizor z prądu. Włączysz go z powrotem, gdy uporasz się z podłączaniem dekodera.
2 - Będziesz potrzebował dwa przewody antenowe (do telewizora nowej generacji) lub jeden (do telewizora starego typu). W pierwszym przypadku jeden z przewodów połączy gniazdko w ścianie lub kabel wychodzący za okno z dekoderem - to za-pewne kabel łączący dotychczas telewizor z anteną zewnętrzną lub pokojową. Drugi, nowy i krótszy, połączy gniazdo LOOP dekodera z gniazdem antenowym telewizora.
3 - Kablem SCART (eurozłącze) połącz odpowiednie gniazdo telewizora z takim samym gniazdem dekodera.
4 - Teraz możesz "wrócić" do prądu. Jako pierwszy włącz telewizor i poczekaj aż się uruchomi. Następnie włącz dekoder.

Z instrukcji dekodera do-wiesz się, jak przystąpić do wyszukiwania kanałów. Będzie to wyglądało tak:
1 - Wciśnij "Menu"na pilocie dekodera (niektóre dekodery mogą "domagać się" podania kodu dostępu. Jeśli nikt nic nie ustawiał, typowym kodem jest 0000 - do sprawdzenia w instrukcji obsługi).
2 - Z opcji "Menu" wybierz "Instalacja" (Install), po-tem wybierz "Automatyczne wyszukiwanie" (Auto setup), aby ponownie wyszukać kanały. Trwa to kilka minut.
3 - Operację wyszukiwania kanałów warto powtarzać co miesiąc - mogą się pojawić nowe.Uwaga: wyszukiwanie kanałów może na pilocie, w zależności od producenta dekodera, nazywać się "update" (aktualizacja), "rescan" (ponowne wyszukiwanie), "replace" (zastąp), "autotuning" (automatyczne ustawienie), "channel search" (wyszukiwanie kanałów), "first time install" (pierwsza instalacja) "store channels" (zapisz kanały).

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski