Lokalowa inwentaryzacja

  Lokalowa inwentaryzacja

  Michał Oksiński

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  W swoich zasobach gmina Lublin posiada 11 tys. mieszkań. Wkrótce rozpocznie się inwentaryzacja lokalowa gminnej własności. - Chcemy zweryfikować, czy lokale należące do gminy są prawnie zasiedlone - zapowiada Paweł Fijałkowski, z-ca prezydenta Lublina.
  Okazuje się bowiem, że mieszkania są nielegalnie podnajmowane. Zdarza się, że najemca komunalny jest również właścicielem okazałego domku z ogródkiem.

  W jakiej skali występuje to zjawisko? - Nie potrafię powiedzieć, jak częste to przypadki, ale się zdarzały - przyznaje Fijałkowski. - Chcemy jak najszybciej rozpocząć kontrolę. Nawet jeśli uda się w ten sposób uzyskać kilka mieszkań, uznamy to za sukces - dodaje z-ca prezydenta Lublina.


  Do inwentaryzacji gminnych zasobów lokalowych zostanie wyznaczony jeden pracownik Zarządu Nieruchomości Komunalnych i jeden z Wydziału Spraw Mieszkaniowych. - Jeszcze nie wiadomo, czy stworzymy nowy etat, czy przesuniemy doświadczonego pracownika z innego referatu - tłumaczy Fijałkowski.

  Jak dotąd kwestie legalizacji i wypowiedzeń umów najmu prowadzi w ratuszu jedna osoba. Gmina nie jest w stanie w pełni kontrolować, kto zajmuje jej lokale. W ciągu roku wypowiada kilkanaście umów najmu mieszkania komunalnego. O nielegalnym podnajmie dowiaduje się od sąsiadów, czasami nawet od samych podnajemców. - Przy okazji prowadzonych robót administracja kontroluje stan mieszkańców. Raz w roku składają oświadczenia, bywa, że nielegalni lokatorzy przypadkowo wpisują się na listę - mówi Ewa Lipińska, dyr. Wydziału Spraw Mieszkaniowych UML. Przyznaje, że kontrolą lokatorów powinny się zająć administracje. - Te jednak nie zawsze działają skutecznie - podkreśla dyr. Lipińska.

  Podczas prowadzonej inwentaryzacji zostaną spisane również zaległe oświadczenia lokatorów. Ratusz rozpocznie kontrolę od najnowszych budynków z pełnym wyposażeniem. Tam najczęściej najemcy nielegalnie podnajmują lokale. W zasobach gminy znajduje się ogółem 11 tysięcy mieszkań.

  Lokale komunalne to problem nie tylko gminy. Wniosków o przyznanie mieszkania wpłynęło jak dotąd 2 tys. 739. Tylko w ubiegłym roku 228. Znacznie bardziej pożądane są mieszkania socjalne. Ubiega się o nie ponad 5 tys. wnioskodawców. Co roku rośnie liczba wyroków sądowych, które zobowiązują gminę do zapewniania lokali socjalnych lub tymczasowych.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo