Urlop macierzyński 2013: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]

Urlop macierzyński 2013: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]

Barbara Wójtowicz

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Urlop macierzyński 2013: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]
Urlop macierzyński 2013: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]

Dzięki staraniom "Matek I kwartału", z dłuższych urlopów macierzyńskich skorzystają rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. ©sxc

17 czerwca weszła w życie znowelizowana ustawa o urlopach macierzyńskich. Sprawdź, jak uzyskać urlop macierzyński, gdzie i kiedy złożyć dokumenty, a także ile dni urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego możesz wykorzystać. W naszym poradniku znajdziesz wszystko o nowych zasadach przyznawania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego, rodzicielskiego i ojcowskiego.
Początkowo, ustawa miała obejmować tylko dzieci urodzone po 17 marca 2013 r. Dzięki staraniom "Matek I kwartału", z dłuższych urlopów macierzyńskich skorzystają rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

ILE URLOPU MACIERZYŃSKIEGO DOSTANIESZ?


Rodzicom dzieci urodzonych w 2013 r.
przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dwóch ostatnich może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka. Więcej czasu z dziećmi spędzą rodzice, którzy urodzą więcej niż jedno dziecko. Podstawowy urlop macierzyński dla rodziców bliźniaków wynosi 31 tygodni, trojaczków - 33 tygodnie, czworaczków - 35 tygodni, natomiast mamy, które urodzą pięcioraczki lub więcej dzieci dostaną 37 tygodni. Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców, którzy urodzą więcej niż jedno dziecko wynosi 8 tygodni.

Z 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego rodzice nie mogą zrezygnować. Istnieje jednak możliwość powrotu matki do pracy po 14 tygodniach, ale tylko pod warunkiem, że przez pozostałe 6 tygodni dziecko pozostanie pod opieką ojca.
Co ciekawe, urlop macierzyński można rozpocząć już przed porodem, wykorzystując wówczas maksymalnie 6 tygodni.

DODATKOWY URLOP MACIERZYŃSKI


Dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystać w jednej lub dwóch częściach, a urlop rodzicielski - w jednej, dwóch lub trzech częściach. Urlopy te muszą jednak następować po sobie, nie mogą być też krótsze, niż 8 tygodni, a więc np. przez 8 tygodni z dzieckiem przebywa mama, przez kolejne 8 - tata, a później przez 8 tygodni dzieckiem znowu zajmuje się mama.

Korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe. Matka może z niego zrezygnować lub podzielić się nim z ojcem dziecka. Kobieta powinna złożyć u pracodawcy pisemny wniosek z informacją, że rezygnuje z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo, że rezygnuje z korzystania z takiego urlopu w pełnym wymiarze. Powinna to zrobić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić.

Jeżeli matka zrezygnuje z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać go ojciec. W takiej sytuacji ojciec powinien złożyć wniosek u pracodawcy, jednak nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu lub z jego części. I tu także pracodawca nie może odmówić.

Po zmianach wydłużony, płatny urlop macierzyński przysługuje nie tylko pracownikom etatowym, ale także rodzicom, którzy nie są zatrudnieni na etacie, ale pracują na umowę zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą i opłacają ubezpieczenie chorobowe.

JAK UZYSKAĆ URLOP MACIERZYŃSKI, DODATKOWY i RODZICIELSKI


20-tygodniowy urlop macierzyński przysługuje młodej mamie "ustawowo". Do jego uzyskania wystarczy przedstawić pracodawcy metrykę urodzenia dziecka.

Inaczej jest z dodatkowym urlopem macierzyńskim. Kobieta może zdecydować, że będzie chciała skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego od razu po urodzeniu dziecka lub jeszcze przed jego urodzeniem. W takiej sytuacji powinna złożyć jeden wspólny wniosek, nie później niż 14 dni po porodzie.

Jeżeli o przejściu na dodatkowy urlop macierzyński matka zadecyduje już w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego, wniosek powinna złożyć co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli matka zrezygnuje z dodatkowego urlop macierzyńskiego, może ubiegać się o niego ojciec.

Po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jedno z rodziców może skorzystać jeszcze z urlopu rodzicielskiego. Aby go dostać, wystarczy złożyć u pracodawcy wniosek o taki urlop co najmniej 2 tygodnie przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

URLOP OJCOWSKI


Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie. Jeżeli ojciec chce go wykorzystać, matka nie musi rezygnować z części urlopu macierzyńskiego, a więc w tym samym czasie rodzice mogą pozostawać z dzieckiem razem. Z urlopu ojcowskiego można też skorzystać w sytuacji, gdy matka nie pracowała przed urodzeniem dziecka i nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI


Jeżeli matka w terminie do 14 dni od porodu zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu (macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego łącznie), przez cały okres jego trwania będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli decyzję o przejściu na urlop dodatkowy podejmie dopiero gdy już będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, to przez pierwszych 26 tygodni będzie otrzymywać 100 proc. swojego wynagrodzenia, a w pozostałym czasie 60 proc.

Jeżeli kobieta zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, jednak po 20 tygodniach zdecyduje, że chce wrócić do pracy, przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobranego zasiłku z 80 proc. do 100 proc.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego są: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.

Jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, z wnioskiem o zasiłek macierzyński występuje się bezpośrednio do niego. Z kolei gdy pracodawca zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 20 osób, albo pracownica ubiega się o zasiłek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności, wniosek składa się do ZUS.

WYMAGANE DOKUMENTY
Aby udokumentować prawo do zasiłku, należy złożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

URLOP MACIERZYŃSKI DODATKOWY I RODZICIELSKI A PRACA


Urlop dodatkowy i rodzicielski można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze, nie wyższym niż pół etatu. Pracodawca może jednak nie uwzględnić wniosku pracownika o łączenie urlopu z pracą, jeżeli nie jest to możliwe ze względu na organizację albo rodzaj pracy.

Po powrocie do pracy zmieni się wysokość zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli kobieta będzie pracować na pół etatu, otrzyma tylko połowę przysługującego jej zasiłku.

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY


Jeżeli po upływie trzeciego miesiąca ciąży kobiecie kończy się umowa o pracę zawarta na czas określony, jest ona przedłużana do dnia porodu. To oznacza, że w dniu porodu kobieta podlega jeszcze ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia ją do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego przez 52 tygodnie.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (1)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

staż a urlop

Jadzia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam. Proszę o odpowiedz.
do października jestem na stażu z UP. następnie pracodawca zagwarantował 3 miesięczne zatrudnienie. Czy jeżeli w ciągu tych 3 miesięcy zajdę w ciążę dostanę macierzyńskie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

martwe dziecko

Ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

pytanie: jestem na zasiłku dla bezrobotnych urodziłam martwe dziecko 1,5 miesiąca temy czy mogę jeszcze iść na macierzyńskie ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koniec umowy w trakcie macierzyńskiego

iza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Witam,
Jestem w 8 miesiącu. rozwiązanie mam nadzieję, że w styczniu będzie a umowę o pracę mam do kwietnia . pracodawca już mnie poinformował, że podpisze ze mną umowę dopiero po moim powrocie z...rozwiń całość

Witam,
Jestem w 8 miesiącu. rozwiązanie mam nadzieję, że w styczniu będzie a umowę o pracę mam do kwietnia . pracodawca już mnie poinformował, że podpisze ze mną umowę dopiero po moim powrocie z rocznego macierzyńskiego:( Stąd moje pytanie w ciągu 14 dni od urodzenia do kogo składam wniosek i jaki? jeżeli chcę skorzystać z macierzyńskiego , macierzyńskiego dodatkowego i rodzicielskiego? Rozumiem, że nie mam ciągłości pracy ale jak to wygląda względem emerytury? macierzyńśki liczy się normalnie jako lata do emerytury? am jeszcze pytanie o pieniądze: moja wypłata składa się z podstawy i premii regulaminowej czy w trakcie macierzyńskiego liczy się 80% od podstawy czy od całej premii? bardzo pzrzepraszam za tyle pytań ale jest to dla mnie bardzo ważne.. Bardzo bym była wdzięczna za odpowiedź..zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koniec umowy w trakcie macierzyńskiego

iza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Witam,
Jestem w 8 miesiącu. rozwiązanie mam nadzieję, że w styczniu będzie a umowę o pracę mam do kwietnia . pracodawca już mnie poinformował, że podpisze ze mną umowę dopiero po moim powrocie z...rozwiń całość

Witam,
Jestem w 8 miesiącu. rozwiązanie mam nadzieję, że w styczniu będzie a umowę o pracę mam do kwietnia . pracodawca już mnie poinformował, że podpisze ze mną umowę dopiero po moim powrocie z rocznego macierzyńskiego:( Stąd moje pytanie w ciągu 14 dni od urodzenia do kogo składam wniosek i jaki? jeżeli chcę skorzystać z macierzyńskiego , macierzyńskiego dodatkowego i rodzicielskiego? Rozumiem, że nie mam ciągłości pracy ale jak to wygląda względem emerytury? macierzyńśki liczy się normalnie jako lata do emerytury? am jeszcze pytanie o pieniądze: moja wypłata składa się z podstawy i premii regulaminowej czy w trakcie macierzyńskiego liczy się 80% od podstawy czy od całej premii? bardzo pzrzepraszam za tyle pytań ale jest to dla mnie bardzo ważne.. Bardzo bym była wdzięczna za odpowiedź..zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

CO Z WYNAGRODZENIEM

EWELINA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

A CO Z OSOBAMI TAKIMI JAK JA? URODZIŁAM 24.05.2013R I AUTOMATYCZNIE UDZIELONO MI URLOP MACIERZYŃSKI. PO WEJŚCIU W ZYCIE USTAWY TJ PO 17.06.2013 ZACZĘŁAM ZAŁATWIANIE DODATKOWEGO URLOPU...rozwiń całość

A CO Z OSOBAMI TAKIMI JAK JA? URODZIŁAM 24.05.2013R I AUTOMATYCZNIE UDZIELONO MI URLOP MACIERZYŃSKI. PO WEJŚCIU W ZYCIE USTAWY TJ PO 17.06.2013 ZACZĘŁAM ZAŁATWIANIE DODATKOWEGO URLOPU MACIERZYŃSKIEGO I URLOPU RODZICIELSKIEGO. W JEDNYM WNIOSKU POINFORMOWAŁAM PRACODAWCĘ IŻ SKORZYSTAM Z OBU URLOPÓW TJ ZWYKŁEGO MACIERZYŃSKIEGO , DODATKOWEGO (6TYGODNI) ORAZ URLOPU RODZICIELSKIEGO (26 TYGODNI). W ZWIAZKU Z TYM MAM PYTANIE JAKIE OTRZYMAM WYNAGRODZENIE, BO MI SIE WYDAJE IŻ POWINNAM OTRZYMAĆ PRZEZ CAŁY ROK 80% WYNAGRODZENIA. MOŻE KTOŚ ZNA ODPOWIEDŹ?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

80%

mm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Masz racje. Dostaniesz 80 % przez cały rok.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

umowa zlecenie

anka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

a czy przedluzanie umowy kobiecie w ciazy dotyczy tez umowy zlecenie czy tylko umowy o prace? Pracuje na umowe zlecenie co 5 miesiecy przedluzaja mi na kolejne 5 i jak zajde w ciaze to co bedzie ze...rozwiń całość

a czy przedluzanie umowy kobiecie w ciazy dotyczy tez umowy zlecenie czy tylko umowy o prace? Pracuje na umowe zlecenie co 5 miesiecy przedluzaja mi na kolejne 5 i jak zajde w ciaze to co bedzie ze mna? beda musieli mi przedluzyc czy nie? pytam bo nie wiem czy w moim przypadku bede miala szanse na macierzynski. Bardzo prosze o odpowiedz .zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

umowa zlecenie

ksiegówka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego na umowie zlecenie musisz urodzić w trakcie trwania tej umowy później nawet jeśli nie przedłużą z tobą umowy będziesz otrzymywała chorobowe wypłacane przez...rozwiń całość

aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego na umowie zlecenie musisz urodzić w trakcie trwania tej umowy później nawet jeśli nie przedłużą z tobą umowy będziesz otrzymywała chorobowe wypłacane przez zus a po porodzie dostaniesz macierzyńskie do roku czasu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bb

bb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

bb

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Proszę o odp.

Magda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 17

mam pytanie. kończy mi się umowa o pracę 31 sierpnia. jestem od 10 czerwca na zwolnieniu,a będę rodzić w pierwszej połowie sierpnia. czy po urodzeniu dziecka pracodawca moze rozwiązać ze mną umowę??


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

do Magdy

Ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

Tak, jesli jest to umowa na czas okreslony to pewnie 31 sierpnia dowiesz sie, ze nie przedluzaja Ci umowy. Ja mialam identycznie. 3.05 urodzilam, a umowe 5.05 i rzeczywiscie nie przedluzyli, ale...rozwiń całość

Tak, jesli jest to umowa na czas okreslony to pewnie 31 sierpnia dowiesz sie, ze nie przedluzaja Ci umowy. Ja mialam identycznie. 3.05 urodzilam, a umowe 5.05 i rzeczywiscie nie przedluzyli, ale macierxynski normalnie dostaniesz tylko, ze z ZUSu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

umowa zlecenie

Layla (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 14

Jesli pracuje w jednej firmienna umowe o prace a w drugiej na umowe zlecenie, to z umowy zlecenie tez soatane jakos zasilek?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

biurokracja

Pola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 38 / 33

a mnie w ZUSie w Szczecinie tak pięknie nabili w butelke ze teraz nie wiem co mam zrobić by uzyskac dodatkowe 26tygodni. zostałam w piękny sposób zbyta...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

biurokracja

Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 21

Mnie w Zusie w Białymstoku też zrobili, nikt mnie nie powiadomił na pismie do kiedy mam podstawowy urlop macieżyński i od kiedy powinnam składać jakiś wniosek , oszuści!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Do Poli

Kris (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 37 / 13

Piszesz prosty wniosek do swojego pracodawcy o urlop rodzicielski i u niego go składasz.

Wniosek o Urlop Rodzicielski

Na podstawie kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi URLOPU RODZICIELSKIEGO w...rozwiń całość

Piszesz prosty wniosek do swojego pracodawcy o urlop rodzicielski i u niego go składasz.

Wniosek o Urlop Rodzicielski

Na podstawie kodeksu pracy wnoszę o udzielenie mi URLOPU RODZICIELSKIEGO w pełnym wymiarze tj. 26 tygodni, bezpośrednio po zakończeniu (opcjonalnie: dodatkowego) urlopu macierzyńskiego, który kończy się .....2013, na sprawowanie opieki nad moim synem ...., który urodził się .... 2013r. Urlop rodzicielski będzie trwał od ... 2013 r. do ... 2014 roku.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego łącznie z dodatkowym macierzyńskim oraz urlopem rodzicielskim do pracy przystąpię ... 2014 r.

zwiń

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo