Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop macierzyński 2013: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]

Barbara Wójtowicz
Dzięki staraniom "Matek I kwartału", z dłuższych urlopów macierzyńskich skorzystają rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.
Dzięki staraniom "Matek I kwartału", z dłuższych urlopów macierzyńskich skorzystają rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. sxc
17 czerwca weszła w życie znowelizowana ustawa o urlopach macierzyńskich. Sprawdź, jak uzyskać urlop macierzyński, gdzie i kiedy złożyć dokumenty, a także ile dni urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego możesz wykorzystać. W naszym poradniku znajdziesz wszystko o nowych zasadach przyznawania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Początkowo, ustawa miała obejmować tylko dzieci urodzone po 17 marca 2013 r. Dzięki staraniom "Matek I kwartału", z dłuższych urlopów macierzyńskich skorzystają rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

ILE URLOPU MACIERZYŃSKIEGO DOSTANIESZ?

Rodzicom dzieci urodzonych w 2013 r. przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dwóch ostatnich może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka. Więcej czasu z dziećmi spędzą rodzice, którzy urodzą więcej niż jedno dziecko. Podstawowy urlop macierzyński dla rodziców bliźniaków wynosi 31 tygodni, trojaczków - 33 tygodnie, czworaczków - 35 tygodni, natomiast mamy, które urodzą pięcioraczki lub więcej dzieci dostaną 37 tygodni. Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców, którzy urodzą więcej niż jedno dziecko wynosi 8 tygodni.

Z 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego rodzice nie mogą zrezygnować. Istnieje jednak możliwość powrotu matki do pracy po 14 tygodniach, ale tylko pod warunkiem, że przez pozostałe 6 tygodni dziecko pozostanie pod opieką ojca.
Co ciekawe, urlop macierzyński można rozpocząć już przed porodem, wykorzystując wówczas maksymalnie 6 tygodni.

DODATKOWY URLOP MACIERZYŃSKI

Dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystać w jednej lub dwóch częściach, a urlop rodzicielski - w jednej, dwóch lub trzech częściach. Urlopy te muszą jednak następować po sobie, nie mogą być też krótsze, niż 8 tygodni, a więc np. przez 8 tygodni z dzieckiem przebywa mama, przez kolejne 8 - tata, a później przez 8 tygodni dzieckiem znowu zajmuje się mama.

Korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe. Matka może z niego zrezygnować lub podzielić się nim z ojcem dziecka. Kobieta powinna złożyć u pracodawcy pisemny wniosek z informacją, że rezygnuje z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo, że rezygnuje z korzystania z takiego urlopu w pełnym wymiarze. Powinna to zrobić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić.

Jeżeli matka zrezygnuje z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać go ojciec. W takiej sytuacji ojciec powinien złożyć wniosek u pracodawcy, jednak nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu lub z jego części. I tu także pracodawca nie może odmówić.

Po zmianach wydłużony, płatny urlop macierzyński przysługuje nie tylko pracownikom etatowym, ale także rodzicom, którzy nie są zatrudnieni na etacie, ale pracują na umowę zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą i opłacają ubezpieczenie chorobowe.

JAK UZYSKAĆ URLOP MACIERZYŃSKI, DODATKOWY i RODZICIELSKI

20-tygodniowy urlop macierzyński przysługuje młodej mamie "ustawowo". Do jego uzyskania wystarczy przedstawić pracodawcy metrykę urodzenia dziecka.

Inaczej jest z dodatkowym urlopem macierzyńskim. Kobieta może zdecydować, że będzie chciała skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego od razu po urodzeniu dziecka lub jeszcze przed jego urodzeniem. W takiej sytuacji powinna złożyć jeden wspólny wniosek, nie później niż 14 dni po porodzie.

Jeżeli o przejściu na dodatkowy urlop macierzyński matka zadecyduje już w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego, wniosek powinna złożyć co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli matka zrezygnuje z dodatkowego urlop macierzyńskiego, może ubiegać się o niego ojciec.

Po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jedno z rodziców może skorzystać jeszcze z urlopu rodzicielskiego. Aby go dostać, wystarczy złożyć u pracodawcy wniosek o taki urlop co najmniej 2 tygodnie przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

URLOP OJCOWSKI

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie. Jeżeli ojciec chce go wykorzystać, matka nie musi rezygnować z części urlopu macierzyńskiego, a więc w tym samym czasie rodzice mogą pozostawać z dzieckiem razem. Z urlopu ojcowskiego można też skorzystać w sytuacji, gdy matka nie pracowała przed urodzeniem dziecka i nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

Jeżeli matka w terminie do 14 dni od porodu zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu (macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego łącznie), przez cały okres jego trwania będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli decyzję o przejściu na urlop dodatkowy podejmie dopiero gdy już będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, to przez pierwszych 26 tygodni będzie otrzymywać 100 proc. swojego wynagrodzenia, a w pozostałym czasie 60 proc.

Jeżeli kobieta zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, jednak po 20 tygodniach zdecyduje, że chce wrócić do pracy, przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobranego zasiłku z 80 proc. do 100 proc.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego są: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.

Jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, z wnioskiem o zasiłek macierzyński występuje się bezpośrednio do niego. Z kolei gdy pracodawca zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 20 osób, albo pracownica ubiega się o zasiłek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności, wniosek składa się do ZUS.

WYMAGANE DOKUMENTY
Aby udokumentować prawo do zasiłku, należy złożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

URLOP MACIERZYŃSKI DODATKOWY I RODZICIELSKI A PRACA

Urlop dodatkowy i rodzicielski można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze, nie wyższym niż pół etatu. Pracodawca może jednak nie uwzględnić wniosku pracownika o łączenie urlopu z pracą, jeżeli nie jest to możliwe ze względu na organizację albo rodzaj pracy.

Po powrocie do pracy zmieni się wysokość zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli kobieta będzie pracować na pół etatu, otrzyma tylko połowę przysługującego jej zasiłku.

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY

Jeżeli po upływie trzeciego miesiąca ciąży kobiecie kończy się umowa o pracę zawarta na czas określony, jest ona przedłużana do dnia porodu. To oznacza, że w dniu porodu kobieta podlega jeszcze ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia ją do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego przez 52 tygodnie.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Urlop macierzyński 2013: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK] - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski