18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Open City w Lublinie: Brudny prysznic dla wyobraźni (ZDJĘCIA, WIDEO)

Sylwia Hejno
Piąta edycja festiwalu Open City rozpoczęła się w symbolicznym miejscu - w Sali Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim, tuż pod obrazem "Unia Lubelska" Jana Matejki. Artyści w swoich pracach przyjrzeli się wschodniemu miastu, temu co je łączy i temu, co je dzieli w dobie współczesnych geopolitycznych przemian i wciąż żywej historii.

Jej jedynym trwałym śladem może być nieobecność. Ten fakt łatwo przeoczyć z perspektywy mieszkańca, jest on nader widoczny w spojrzeniu przybysza. W co tak dokładnie jest wcelowany wzrok osoby, która usiądzie na rozkładanych krzesełkach przed zamkiem? Rozciąga się przed przed nią widok na plac Zamkowy, usiane nim samochody, okoliczne kamienice i budki z lodami. Niezatytułowana praca Assafa Grubera może się wydawać jakimś żartem, informację, że coś ważnego się tutaj znajduje odnajdziemy tylko na tabliczce. Najistotniejsze jest właśnie to, czego nie ma, czyli nieistniejąca dzielnica żydowska, której panoramę z widokowego punktu możemy podziwiać jedynie w wyobraźni.

Podobnie wzroku przechodniów nie przyciąga zrujnowany budynek przy ul. Farbiarskiej. Jest jednym w wielu estetycznych straszydeł w okolicy, walącą się kupą kamieni, porośniętych chaszczami, która z niczym się nie kojarzy. Mało kto wie, że w miejscu dzisiejszej ruiny znajdowała się miejska łaźnia. Ten fakt wykorzystał Mirosław Bałka. Przez wyjątkowo nieładną rurę, umocowaną przy jednej ze ścian rudera wymiotuje wstrętną, błotnistą wodą. Ujście dla brudu z dawnej łaźni w tak widocznym miejscu wymownie podkreśla tytuł "Tabu". Obwarowanie dotyczące tego o czym nie mówimy, czy tego o czym nie pamiętamy można także odnieść do historii, czyli czasów rosyjskiej okupacji, pod którą owo miejsce funkcjonowało.

Bardziej współczesne europejskie lęki w żartobliwą formę ujęła Flo Kasearu. Na placem Po Farze powiewa niepozorny balonik w kształce monety euro. Tytuł to "Comming soon", czyli "już niebawem".

Na przeróżne dziwaczne zjawiska stworzone przez artystów niesposób się nie natknąć, spacerując po centrum miasta. Przechodnie zadzierają głowę, żeby popatrzeć w niebo, które nagle rozpostarło się pod dachem Bramy Krakowskiej (Colin Ardley " A Scottish Elegy/ The Sky"), czy z niedowierzaniem dotykają rzeźby z wymiętolonych gazet z jednego dnia życia Lublina (Olaf Metzel "Lublin, 19 January 2013). A czemu służą tory, pod Ratuszem po których żaden europejski pociąg nie pojedzie (Nikolai Ridnyi "Wrong Connection)? Lublinianie mają swoje teorie (jedna z nich brzmiała: "zesłać władzę na Sybir"). Festiwalowe prace z pewnością ciekawią, budzą domysły i podejmują wartościowy dialog z miejscem i czasem.

PROGRAM Festiwal "Open City" (do 20 lipca):

1. Leon Tarasewicz Unia | Kaplica Św. Trójcy na Zamku Lubelskim
2. Colin Ardley A Scottish Elegy/ The Sea | Dziedziniec Zamku Lubelskiego
3. Assaf Gruber Untitled | Zamkowe / Plac Zamkowy
4. Flo Kasearu Coming soon | Plac po Farze
5. Olaf Metzel Lublin, 19 January 2013 | Plac Rybny
6. Yakov Kazhdan Precarious Union| ul. Rynek 7
7. Pedro Cabrita Reis A conversation with Oscar Hansen | Bazylika OO. Dominikanów
8. Esra Ersen Adampol | Plac Andersena
9. Zlatko Kopljar K16 | ul. Jezuicka 19
10. Colin Ardley A Scottish Elegy /The Sky | Brama Krakowska
11. Nikolai Ridnyi Wrong connection |Plac Łokietka, /
12. Marcel Łoziński 89 mm od Europy | Ratusz
13. Mirosław Bałka Tabu | ul. Farbiarska 4a
14. Slavs&Tatars Molla Nasreddin The Antimodern| ul. Krakowskie Przedmieście / Kapucyńska
15. Anna Molska Linia | Al. Racławickie, przystanek autobusowy KUL; Osiedle Słowackiego (opcjonalnie)
16. Marina Naprushkina, Paweł Althamer Take the square public works for the Union, Transnational Gardening Festival z udziałem wolontariuszy z Ukrainy I Białorusi | Skwer Ewangelicki
17. Egle Rakauskaite We need… | Plac Litewski

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski