Pociąg do wspomnień

  Pociąg do wspomnień

  Stanisław Krusiński

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Wtorkowy wieczór 16. Studenckich Konfrontacji Filmowych będzie stał pod znakiem twórczości kanadyjskiego reżysera Guya Maddina. W programie znalazł się bowiem jego najnowszy film "Moje Winnipeg".
  Film Maddina, który swój obraz buduje na autobiograficznym fundamencie, na pewno nie spodoba się wszystkim, ale fani oryginalnego stylu Kanadyjczyka będą zadowoleni. Tytułowe Winnipeg, miasto, a zarazem śnieżny labirynt, istnieje tu na dwóch poziomach: jako mityczna i magiczna kraina dzieciństwa oraz jako krajobraz stopniowo niszczony przez współczesne zakusy wielkiego biznesu. Główny bohater filmu, a zarazem jego narrator, wsiada do pociągu, by opuścić rodzinne Winnipeg, zacząć życie od nowa.
  Za oknami przewija się znajomy krajobraz, który przywołuje kolejne wspomnienia. Zamiast do przodu, kolejowa arteria wiedzie go wstecz. Powracają obrazy domu rodzinnego, pachnący zakład kosmetyczny, który prowadziła matka; basen, ulubione miejsca schadzek zakochanych; sportowi idole. Wszystko krąży wokół dwóch punktów odniesienia: matki narratora i jego rodzinnego miasta. Scena po scenie Maddin nieustannie szuka powiązań, które pozwolą mu lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem, jego pamięcią i podświadomością.

  Mamy dwa bilety na "Moje Winnipeg". Dzwońcie dziś (081 446-28-00) o godz. 10

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo