Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startują Inne Brzmienia 2013. Kim są artyści festiwalu? (WIDEO, PROGRAM)

paf
Ebo Taylor – legenda muzyki afrykańskiej wystąpi w piątek
Ebo Taylor – legenda muzyki afrykańskiej wystąpi w piątek Materiały organizatora
Na rozpoczynający się dzisiaj festiwal Inne Brzmienia proponujemy spojrzeć nie od strony muzycznej, a geopolitycznej. Co nie znaczy, że muzyka ma być dodatkiem do akademickich rozważań. Ona ma je zastąpić.

„Towarzyszący wydarzeniom artystycznym cykl debat pod wspólnym tytułem »Granice Europy« nawiązuje do aktualnego pytania o europejską tożsamość. (…) W tym kontekście zadamy pytania nie tylko o Ukrainę czy Białoruś, ale również o Turcję, Izrael, Bałkany i wszystkie te miejsca, gdzie europejska tożsamość stanowi dziś problem, aspirację czy plan do zrealizowania”. To słowa Mirka Olszówki, pomysłodawcy i organizatora Innych Brzmień, które napisał o festiwalu z okazji jego pierwszej edycji w 2008 roku. Mirek nie doczekał tegorocznej edycji festiwalu, zmarł przed trzema laty.

Pytanie pozostało jednak aktualne, choć na Innych Brzmieniach 2013 zostanie zadane nie na debacie, a na scenie i nie przez prelegentów, a przez muzyków.
W tym roku wystąpią przecież artyści, którzy owym „granicom Europy” nadają nową definicję.

Weźmy choćby Festicultores Troupe, grupę, która oficjalnie przedstawiana jest jako hiszpańska, ale czy na pewno zgodziliby się z takim opisem? W końcu pochodzą z Galicji, wspólnoty autonomicznej Hiszpanii, co podkreślają niemal na każdym kroku (ich stronę można przeglądać w dwóch językach: hiszpańskim i galicyjskim). Ich przynależność narodowa to ciekawy temat do rozmów o tym, jak Europejczycy powinni traktować takie autonomie.

Innym interesującym przykładem jest Svjata Vatra. Rzadko się zdarza słyszeć muzyków, którzy reprezentują nurt ludowy nie jednego, a dwóch krajów. W tym przypadku Ukrainy i Estonii. Do tego mamy Boom Pam, przedstawicieli kraju, w którym silne są tendencje prounijne i Serbów z Shazalakazoo.

Ci wykonują „folkstep” – mieszankę współczesnej muzyki elektronicznej i bałkańskiego folku, która najlepiej chyba oddaje charakter dzisiejszej Europy. Kontynentu próbującego nie stracić swej tradycji, przy jednoczesnym rozwoju.

Kogo usłyszymy na festiwalu Inne Brzmienia 2013?

Festicultores Troupe
Aż dziw bierze, że ta szalona ekipa nie pojawiła się w Lublinie do tej pory, choć niekoniecznie chodzi o festiwal Inne Brzmienia. Równie dobrze nadawaliby się na Carnaval Sztuk-mistrzów. Ta pochodząca z Galicji grupa artystów to przecież prawdziwa cyganeria – nie sieją, nie orzą, tylko objeżdżają świat traktorem z podpiętą doń przyczepą i grają koncerty wszędzie, gdzie ich o to poproszą (choć pewnie tam, gdzie nie proszą, też grają). W tych muzycznych wojażach mają niezły wynik – przez sześć lat zaliczyli 250 występów na żywo. Kompletnie odjechanych występów, dodajmy.
Sobota, godz. 22.00, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Voo Voo i Orkiestra Gidle
Voo Voo nikomu przedstawiać nie trzeba. Zwłaszcza w Lublinie, gdzie koncertują co kilka miesięcy. Ale Orkiestra Gidle? Spieszymy z wyjaśnieniami: Strażacka Orkiestra Dęta działa przy OSP Gidle (to miejscowość w województwie łódzkim) od 1901 roku. Założycielem orkiestry był Józef Sucheni, a obecnym kapelmistrzem dwudziestopięcioosobowej grupy jest Karol Pospieszalski. A przypomnijmy, że nazwisko Pospieszalski z Voo Voo związane jest nierozłącznie. Tak więc te dwie grupy musiały prędzej czy później wpaść na siebie na swych artystycznych drogach.
Niedziela godz. 20.00, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Tabu
Są ze Śląska i śpiewają głównie w naszym języku. Ale gdyby nie to, śmiało można by ich uznać za kolejny bałkański skład, których na Innych Brzmieniach nigdy nie brakowało. Chodzi przede wszystkim o nawiązania do muzyki reggae, kontynuację silnej na Bałkanach tradycji orkiestr dętych i teksty zaangażowane społecznie, pozbawione dydaktyki, a przede wszystkim: traktujące czasem o jakże kochanym na Półwyspie Bałkańskim trunku – winie. Zresztą, coś ich na południe Europy zdecydowanie ciągnie, skoro w Czechach są znani równie dobrze(a może i lepiej) niż w Polsce.
Piątek godz. 20.00, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Ebo Taylor
Pochodzący z Ghany Ebo Taylor gra od prawie sześćdziesięciu lat, ale po sukcesach w latach 60. i 70. (kiedy to zaliczył współpracę z Felą Kutim i Tonym Allenem) jego gwiazda przygasła. Świat odkrył go na nowo trzy lata temu, po albumie „Love and Death”. Zasłużenie zyskał wtedy status legendy afrobeatu i highlife’u, nurtów, które do dziś stanowią o charakterze współczesnej muzyki afrykańskiej. Ten charyzmatyczny gitarzysta pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Imiejmy nadzieję, że dzięki Innym Brzmieniom także u nas stanie się muzykiem uznanym.
Piątek, godz. 22.00, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Boom Pam
Pewnie ze względów historycznych wydaje nam się, że w Izraelu nie może powstawać muzyka służąca rozrywce, kompletnie wyluzowana, bez odniesień politycznych w tekstach, za to z dużą dozą absurdalnego humoru. Boom Pam zaprzecza temu stereotypowi. W końcu, jeśli nazwę dla zespołu bierze się z piosenki popowej gwiazdy Izraela, jest to wyraźny znak, że od moralizatorstwa zespół bardziej interesuje surf rock, przeróżne używki i podrywanie dziewczyn.
Niedziela, godz. 22.00, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

Svjata Vatra
Svjata Vatra (po ukraińsku „święty ogień”) to ukraińsko-estoński zespół, który gra muzykę ludową na sterydach, a koncerty zamienia w pokazy kozackiej sztuki walki. I nie tylko, bo w razie gdyby widzowie znudzili się szablami, panowie dorzucają kozackie tańce i fire-show. Rusłan, lider zespołu, grał wcześniej w Haydamakach. Może ktoś kojarzy? To ci, którzy na Innych Brzmieniach w 2009 roku dali wspólny koncert, a nawet wydali razem płytę. Itak oto historia zatacza koło.
Sobota, godz. 20.00, Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

PROGRAM FESTIWALU INNE BRZMIENIA 2013:
5 lipca, piątek
TABU
Rynek Starego Miasta, godz. 20:00, wstęp wolny

EBO TAYLOR
Rynek Starego Miasta, godz. 22:00, wstęp wolny

"REGGAE CLASH": Joint Venture Sound System (Warszawa) vs Love Sen-C Music (Lublin), Impreza w klubie festiwalowym (Dom Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 19):, godz. 23:00, wstęp wolny

6 lipca, sobota
SVJATA VATRA FIRE SHOW
Rynek Starego Miasta, godz. 20:00, wstęp wolny

FESTICULTORES TROUPE
Rynek Starego Miasta, godz. 22:00, wstęp wolny

"BALKAN NIGHT": Shazalakazoo (Serbia) & Warsaw Balkan Madness (Warszawa), Impreza w klubie festiwalowym, godz. 23:00, wstęp wolny

7 lipca, niedziela
VOO VOO & ORKIESTRA GIDLE
Rynek Starego Miasta, godz. 20:00, wstęp wolny

BOOM PAM
Rynek Starego Miasta, godz. 22:00, wstęp wolny

"MEDITERRANEAN GROOVES" - DJ Senior Efebo (Lublin), Impreza w klubie festiwalowym, godz. 23:00, wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski