Dużo będzie nas do ożywienia lubelskiego ludzika

  Dużo będzie nas do ożywienia lubelskiego ludzika

  Kamil Kudyba

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Lubelski ludzik, o którym piszemy od kilku dni w Kurierze, już wywołał zagorzałą dyskusję. Niektórzy uważają, że odkrycie go w mapie Lublina jest robione na siłę, a z układu ulic można ułożyć wiele podobnych sylwetek. Jednak zdecydowana większość lublinian chwali pomysłodawców podkreślając, że w mieście wreszcie coś się dzieje.
  Przypomnijmy, że powstał pomysł na "ożywienie" ludzika za pomocą światła w trakcie czerwcowej Nocy Kultury. O gotowość wsparcia tego happeningu pytaliśmy wczoraj dyrektorów lubelskich szkół.

  - Jako szkoła mamy sporo do zaoferowania. Będziemy zachęcać uczniów do akcji, ale wcześniej musimy przemyśleć względy bezpieczeństwa. Podświetlanie sylwetki na pewno będzie się odbywać o późnej porze, więc trzeba by zorganizować grupy nauczycieli i uczniów.
  Chcielibyśmy wziąć udział w Nocy Kultury, ale wiele jeszcze trzeba zaplanować - mówi Ryszard Kowal, dyrektor II LO w Lublinie. Na odległy termin zwraca też uwagę Anna Suszyna, dyrektor III LO. - Popieramy całą akcję, ale aktualnie żyjemy sprawami codziennymi - mówi. Dodaje, że szkoła nie będzie obojętna wobec działań, które kształtują wyobraźnię oraz budują bliższą więź z miastem i mieszkańcami.

  Swój udział w "ożywianiu ludzika" zapowiedziały też Zrzeszenie Studentów Polskich oraz ZHP. Harcerze przyznają, że chociaż nic konkretnego jeszcze nie zaplanowali, to bardzo pozytywnie podchodzą do pomysłu.

  Ludzik zamojski

  Miastem, które zostało zbudowane na "planie człowieka", jest też Zamość. - Takie rozplanowanie było wynikiem studiów nad traktatami Francesco di Giorgio, w których to organizm miejski porównywany był do organizmu ludzkiego - opowiada Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu. - Dlatego w Zamościu funkcję "głowy" pełni pałac Zamoyskich, ul. Akademicka to ramiona, kolegiata z Uniwersytetem Zamoyskich to lewe i prawe płuca, ratusz z Rynkiem Wielkim to serce miasta, a ul. Grodzka jest kręgosłupem.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo