Meeting of Styles 2013: festiwal graffiti w Lublinie (WIDEO,...

  Meeting of Styles 2013: festiwal graffiti w Lublinie (WIDEO, PROGRAM)

  vx

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Meeting of Styles gości w Lublinie od 2011 roku

  Meeting of Styles gości w Lublinie od 2011 roku ©Jacek Babicz

  „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny” – mówi pierwszy paragraf artykułu 63a kodeksu wykroczeń. Paragraf kojarzy zapewne większość polskich twórców graffiti, ale zaczynający się 26 lipca lubelski festiwal Meeting of Styles 2013 jest po to, by graffiti nie kojarzono z paragrafami.
  Meeting of Styles gości w Lublinie od 2011 roku

  Meeting of Styles gości w Lublinie od 2011 roku ©Jacek Babicz

  Trzeba jednak uczciwie przyznać, że historia graffiti to w dużej mierze historia wandalizmu. Od karykatur politycznych i wulgaryzmów na ścianach pompejańskich murów, przez „Kilroy tu był” rysowane podczas II wojny światowej przez amerykańskich żołnierzy w każdym zakątku świata, po oznaczanie granic terytoriów gangów na ulicach amerykańskich miast – pisanie po murach długo nie miało cech sztuki.

  Właściwie, graffiti (od greckiego „graphein” – pisać), choć znane ludzkości od I wieku p.n.e., na dobre sztuką stało się dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy odkryto takie talenty jak Jean-Michel Basquiat, który z brooklyńskich murów przeniósł się do modnych galerii przecierając szlaki popularnemu obecnie Banksy’emu.  Dziś, dla odróżnienia graffiti--wandalizmu od graffiti-sztuki, używa się terminu street-art lub post-graffiti. Jeśli graffiti to rodzaj miejskiej gry ulicznej, swego rodzaju ciuciubabki z policjantami, polegającej na zostawianiu swojego sprayowanego podpisu w miejskiej przestrzeni, to street-art jest traktowaniem miasta jako płótna dla potencjalnych arcydzieł.

  Dwudniowy lubelski Meeting of Styles koncentruje się, oczywiście, na artystycznym wymiarze graffiti (drugim elementem imprezy jest turniej street-ballu), czego dowodem są barwne dzieła z dwóch poprzednich edycji, choćby przy placu przy Centrum Kultury.
  Na festiwal, który przeniósł się do nas z Łodzi, w tym roku zaproszono „writerów”, czyli twórców sztuki ulicznej, z Polski, Hiszpanii, Czech, Węgier, Niemiec, Brazylii i Wenezueli.

  Będą mieli do dyspozycji mury przy „Globusie”, ale jeden z nich Adrian „Arin” Zerojeden do sprayowania ściany nie potrzebuje. Na placu Litewskim rozwiesi własną – zrobioną z folii. Tym samym tworząc ciekawy proceder prawny, bo kodeks wykroczeń wobec rysunków na folii rozwieszonej między drzewami jest bezradny.

  Meeting of Styles, 26-27 lipca, Lublin, m.in. hala „Globus”, plac Litewski, Dom Kultury, wstęp wolny

  PROGRAM
  Harmonogram Meeting Of Styles Lublin 2013
  26 lipca
  11:00 – 17:00 No Limited – instalacja Plac Litewski - Adrian "Arin" Zerojeden.
  18:00 – 20:00 Woman are Heroes / Siła Kobiet – Kino Chatka Żaka ul. Radziszewskiego 16

  27 lipca
  10:00 – 18:00 Meeting Of Styles – ściana przy Hali Globus ul. Zana
  09:00 – 17:00 Turniej GLOBUS Streetball - Parking przy hali Globus ul. Kazimierza Wielkiego 8 (8.45 – 9.00 – rejestracja zawodników - kategorie młodzieżowe)
  9.00 – Otwarcie turnieju
  9.15 – 11.30 Mecze w kategoriach młodzieżowych
  10.45 -11.00 Rejestracja zawodników (kategorie open)
  11.00 – 11.30 Mecze w kategoriach open
  11.30 – 12.00 Konkurs trójek
  12.00 – 13.00 Mecze we wszystkich kategoriach
  13.00 -13.15 Konkurs wsadów
  13.15 – 14.00 Mecze
  14.00 -16.00 Mecze półfinałowe i finałowe
  16.00 – 16.30 Mecz streetballerzy vs writerzy
  19:00 – 22:00 Pokaz Filmowy o tematyce graffiti - Kinie Perła ul. Bernardyńska
  22:00 - After Party – Dom Kultury - ul. Krakowskie Przedmieście 19. Podczas after party odbędzie się pokaz filmowy dokumentujący Meeting Of Styles na świecie

  28 lipca
  11:00 - Meeting Of Styles – ściana przy Hali Globus ul. Zana, kontynuacja malowania z dnia poprzedniego

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  Lubelska nauczycielka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

  Od 30 lat jestem nauczycielką w jednym z lubelskich liceów. Według mnie w Lublinie jest za mało imprez organizowanych z myślą o naszej wspaniałej (choć często zaniedbanej) młodzieży. Świetna akcja!...rozwiń całość

  Od 30 lat jestem nauczycielką w jednym z lubelskich liceów. Według mnie w Lublinie jest za mało imprez organizowanych z myślą o naszej wspaniałej (choć często zaniedbanej) młodzieży. Świetna akcja! Uważam, że powinno być takich więcej! Wyjdźmy na przeciw młodym ludziom!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo