Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń
  Batalia ratusza z gawronami

  Batalia ratusza z gawronami

  Michał Oksiński

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Ratusz nie daje za wygraną. Chce wypłoszyć z Ogrodu Saskiego gawrony, bo na wszechobecne ptasie odchody skarżą się ludzie i proszą o interwencję. Magistrat chce pozbyć się ptactwa z innego jeszcze powodu: planuje kosztowną renowację drzew parkowych. Problem w tym, że poprzednia akcja usuwania gawronich gniazd nie przyniosła efektu.
  Tym razem ornitolodzy również nie wróżą jej sukcesu. Drastycznym rozwiązaniem byłoby usunięcie starego drzewostanu. To z kolei wzbudzi protest ekologów.

  - Z góry było wiadomo, że akcja się nie powiedzie. Uprzedzaliśmy Urząd Miasta, że podejmowane działania będą krótkotrwałe - mówi Krzysztof Czochra, naczelnik wydziału przyrody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

  Przeprowadzona w połowie lutego br. akcja usuwania gawronich gniazd (pisaliśmy o tym szeroko w Kurierze) kosztowała magistrat 17 tys. zł. Nie powiodła się, bo ptactwo wróciło i buduje nowe siedliska. Do października obowiązuje okres ochronny, gawrony mogą się czuć bezpiecznie.
  - W kwietniu ocenimy, w jakim stopniu nasze działania się powiodły - komentuje powrót gawronów Tomasz Radzikowski, dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej UML. Zapowiada tajemniczo, że akcję powtórzy.

  Powodem determinacji urzędników jest planowana renowacja Ogrodu Saskiego. Ma to kosztować nawet 10 mln zł. Wśród zapowiadanych prac wymienia się m.in. gruntowny remont alejek, wymianę ławek i koszy na śmieci. Tymczasem gawrony mają w parku ok. 2 tys. gniazd i bardzo go zanieczyszczają, nie tylko alejki.

  Jak twierdzą specjaliści, na gawrony nie ma skutecznego sposobu. Jedną ze stosowanych metod jest generowanie dźwięków ich naturalnych wrogów. Zdaniem Grzegorza Grzywaczewskiego, prezesa Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, to także rozwiązanie tymczasowe. - Ptaki szybko się do tych dźwięków przyzwyczajają - tłumaczy.

  Ekolodzy są przeciwni drastycznym metodom. - Gdyby usunięto stary drzewostan, ptaki by się wyniosły. Ale wpłynie to także na wygląd parku i wypłoszy również większość ptaków chronionych, m.in. puszczyki - przekonuje Krzysztof Czochra z RDOŚ i ostrzega, że w takim wypadku wywoła to ostry sprzeciw ekologów.

  - Wycinki drzew nie będzie - uspokaja dyr. Radzikowski. - Sygnałów dźwiękowych raczej także nie będziemy stosować. Na wiosnę przyszłego roku powtórzymy akcję z likwidowaniem gawronich gniazd - zapowiada. Wykona ją firma dbająca o pielęgnację zieleni. Przy okazji ma przeprowadzić kosmetyczną przycinkę drzew.

  - Miejmy nadzieję, że pod pozorem pielęgnacji nie będzie się w sezonie lęgowym zrzucało gniazd - mówi dr Waldemar Biaduń, ornitolog z KUL.

  Dyr. Radzikowski jest przekonany, że długofalowe działanie przyniesie efekty. - W Częstochowie udało się zlikwidować prawie tysiąc gniazd. U nas także powinno się udać.

  - Na to bym nie liczył. W Częstochowie problem wyglądał inaczej - ripostuje dr Biaduń.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo