Tanie leki dla chorych przewlekle. Dziś cz.1

  Tanie leki dla chorych przewlekle. Dziś cz.1

  Monika Krężel

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Dzisiaj wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. W aptekach znajdziemy więcej tanich leków głównie dla osób chorujących przewlekle, m.in. na cukrzycę czy jaskrę. Ministerstwo Zdrowia podtrzymało także wcześniejsze propozycje, by na liście znalazły się specyfiki stosowane u chorujących na bardzo rzadkie choroby genetyczne.
  Jeśli chodzi o cukrzycę, to w grupie insulin ludzkich wprowadzono maksymalne odpłatności dla pacjenta na trzech poziomach: 3,2 zł, 10 zł oraz 15 zł i wyżej. Mniej będą też kosztować paski do glukometrów.

  Ze zmian w wykazie leków cieszą się rodzice dzieci chorujących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej, które są leczone lekiem o nazwie: concerta. Zryczałtowana cena leku ma wynieść 3,20 zł. Podobnie niektóre leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna również będą kosztować 3,20 zł.

  Tańsze będą także leki dla osób chorujących m.in. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli. Niektóre leki na te choroby będzie można kupić za odpłatnością ryczałtową w wysokości 3,20 zł.

  Na zmianach skorzystają chorujący na rzadkie choroby genetyczne. Pacjentom zaproponowano 200 nowych leków generycznych (czyli leków będących zamiennikiem leku oryginalnego o takiej samej substancji). Zwiększyć ma się także dostępność do nowoczesnych leków.

  W grupie leków refundowanych są także nowe środki na przerost gruczołu krokowego czy choroby jelita grubego. Dopisane zostały również nowe pozycje w przypadku takich chorób jak fenyloketonuria, choroby krążenia, choroby układu oddechowego. Z wykazu usunięto kilkadziesiąt produktów leczniczych z powodu braku leków w obrocie.

  Wykaz leków refundowanych powstał we współpracy z firmą Kamsoft. Opublikujemy go w dwóch częściach w wydaniu papierowym Kuriera. Dzisiaj leki m.in. na astmę i cukrzycę, we wtorek na raka prostaty, schizofrenię, przerost gruczołu krokowego i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.  Czy wiesz, że...

  * Refundacja to kwota, którą Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca pacjentowi do leku. Limit to suma, której dotyczy refundacja.

  * Listę leków refundowanych tworzy Ministerstwo Zdrowia, a dopłaca do nich Narodowy Fundusz Zdrowia.

  * Leki refundowane przysługują wszystkim ubezpieczonym pacjentom, co weryfikuje lekarz, wystawiając receptę.

  * Apteka ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia odpowiednio tańszego leku refundowanego aniżeli ten, który przepisał lekarz, jeżeli dany lek ma tzw. tańsze odpowiedniki.

  * Koszt leku w aptece jest różnicą między jego ceną detaliczną a kwotą refundowaną za ten lek i zależy od jego rodzaju, rodzaju choroby, ceny leku i dodatkowych uprawnień pacjenta.

  * Na cenę leku składają się: cena urzędowa detaliczna, tzw. limit leku, czyli cena, do której dopłaca budżet państwa, oraz kategoria odpłatności, np. ryczałt, odpłatność 30 proc. czy 50 proc.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo