Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Lublinie: Sprawdź, które kierunki były najbardziej oblegane

IL
W tym roku o jeden indeks na hipologię i jeździectwo na Uniwersytecie Przyrodniczym walczyły ponad cztery osoby
W tym roku o jeden indeks na hipologię i jeździectwo na Uniwersytecie Przyrodniczym walczyły ponad cztery osoby Małgorzata Genca
Kolejny etap naboru na studia został zakończony. W tym tygodniu maturzyści, którzy za pierwszym razem dostali się na wymarzony kierunek mogą składać swoje dokumenty. Uczelnie już podsumowują rekrutację. Dużym sukcesem może pochwalić się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Największa lubelska uczelnia zanotowała zwiększenie liczby zarejestrowanych kandydatów o ok. osiem procent w stosunku do roku ubiegłego.

Choć na kandydatów czeka blisko 7300 miejsc na studiach I stopnia oraz jednolitych magisterskich stacjonarnych i niestacjonarnych, to maturzyści złożyli aż 16872 aplikacje. UMCS między 15 a 17 lipca przyjmował dokumenty od osób zakwalifikowanych.

- To dopiero pierwszy etap rekrutacji, jednak na razie mimo niżu demograficznego optymistycznie spoglądamy na jej wyniki. Dużym powodzeniem cieszą się nowe kierunki studiów. Zarówno te, które zostały uruchomione w zeszłym roku akademickim (m.in. bezpieczeństwo wewnętrzne, gospodarka przestrzenna czy nowa specjalność na kierunku chemia; chemia kryminalistyczna), jak i te, na które po raz pierwszy przeprowadzany jest nabór (bezpieczeństwo narodowe czy logistyka) – wyjaśnia Magdalena Kozak-Siemińska, rzeczniczka uczelni. Nadal niesłabnącą popularnością na tym uniwersytecie cieszą się takie kierunki studiów jak: prawo, finanse i rachunkowość, psychologia, filologia angielska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna a także hit wcześniejszych rekrutacji: jazz i muzyka estradowa.

Rekordowy nabór zanotował również Uniwersytet Medyczny. Mimo iż uczelnia dysponuje tylko 13 kierunkami, przyjęła ponad 9 tys. zgłoszeń. Tradycyjnie na UM największym zainteresowaniem cieszyły się jednolite studia magisterskie oferowane na kierunkach: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, farmacji i analityce medycznej. Statystyki mówią same za siebie. O 230 miejsc na kierunku lekarskim walczyło aż 3821 osób a o jeden indeks na lekarsko-dentystycznym ponad 32 osoby! Hitem okazała się również kosmetologia, którą UM uruchamia od nowego roku akademickiego. Kierunek ten chciało studiować aż 276 osób na 30 przewidzianych miejsc.

Katolicki Uniwersytet Lubelski wybrało natomiast o niecałe dwa tysiące mniej kandydatów niż przed rokiem. Chęć podjęcia studiów I stopnia na tej uczelni zadeklarowało 4784 os., przy czym uniwersytet dysponuje 3585 wolnymi miejscami. Średnio o przyjęcie na jedno miejsce na KUL starało się 1,33 osób. Najwięcej kandydatów wybrało tam prawo, psychologię, filologię angielską, bezpieczeństwo narodowe i ekonomię. Dużym powodzeniem cieszyła się też uruchomiona w ubiegłym roku sinologia o indeks której walczyło 6,7 os.

Co roku największym zainteresowaniem maturzystów na Uniwersytecie Przyrodniczym cieszą się nowe kierunki. Przez cały okres rekrutacji najbardziej oblegane na UP były: behawiorystyka zwierząt, biotechnologia, weterynaria, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, hipologia i jeździectwo, turystyka i rekreacja, dietetyka, leśnictwo oraz zielarstwo i terapie roślinne. Trend ten utrzymał się do samego końca. Z 30 kierunków studiów oferowanych przez ten uniwersytet, w czołówce znalazły się: geodezja i kartografia (10,88 os./miejsce), weterynaria (10,07 os./miejsce), dietetyka (7,23 os./miejsce) oraz gospodarka przestrzenna (6,62 os./miejsce).

8 lipca listy przyjętych ogłosiła Politechnika Lubelska. Uczelnia spośród 4.300 kandydatów na 17 kierunków wybrała ponad 2.500 osób.

- Najbardziej popularne kierunki to: inżynieria biomedyczna, architektura, budownictwo, informatyka, mechatronika – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

Uczelnia już przed rozpoczęciem rekrutacji na studia zapowiadała, że od nowego roku akademickiego nie uruchomi nowych kierunków studiów, którymi mogłaby kusić maturzystów. Politechnika inwestuje za to w te, utworzone w latach ubiegłych, jak m.in. ochrona środowiska, transport czy inżynieria biomedyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski