Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie skrzydła

Kamil Krupa
Lublin R-XIIID. Polski samolot rozpoznawczy produkowany w latach 30. XX wieku.
Lublin R-XIIID. Polski samolot rozpoznawczy produkowany w latach 30. XX wieku. Fot. Wikipedia
Jak wyglądały samoloty produkowane w lubelskich zakładach Plagego i Laśkiewicza w latach międzywojennych? Ma to pokazać muzeum, które powstanie na Bronowicach, w pofabrycznych hangarach. Na pomysł stworzenia w tym miejscu muzeum lubelskich samolotów wpadł Jacek Woźniak, obecny właściciel tych obiektów.

Emil Plage i Teofil Laśkiewicz rozpoczęli produkcję maszyn lotniczych w 1920 r. Były to pierwsze takie zakłady po I wojnie światowej. Maszyny, które opuściły lubelskie zakłady (myśliwce ansaldo A-1 balilla), były budowane na zlecenie Włochów. - To był bardzo kiepski początek. Po prostu dwóch panów postanowiło zrobić interes, a nie bardzo znali się na konstrukcjach maszyn lotniczych. Dochodziło do wielu wypadków i sporo osób zginęło - opowiada Kurierowi Jan Hoffmann, pracownik krakowskiego Muzeum Lotnictwa.

Później przyszedł czas na modele własnej konstrukcji. Pierwszym z nich był lublin R-VIII. Zakłady zostały przejęte przez państwo w latach 30. XX w. W Lublinie powstała wówczas Lubelska Wytwórnia Samolotów. Łącznie wyprodukowano setki myśliwców, bombowców czy liniowców.

Trzy lata temu dawne hangary fabryki Plagego i Laśkiewicza nabyła firma El Max, która chce tu zainwestować. W planach jest komercyjna budowa dużego centrum oświetleniowego, ale również zorganizowanie muzeum dawnych samolotów. - Będą to modele podwieszane pod sklepieniem - zapowiada Jacek Woźniak, dyrektor firmy El Max. Skąd ten pomysł? - Jestem pasjonatem samolotów. Poza tym mój kuzyn latał w bombowym dywizjonie 300, więc mam sporo rodzinnego sentymentu. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Dysponujemy pełną dokumentacją techniczną, ale potrzebujemy wykonawcy, który zrobi modele - mówi Jacek Woźniak.

O pomyśle stworzenia takiej kolekcji w dawnych hangarach Plagego i Laśkiewicza Jan Hoffmann z krakowskiego Muzeum Lotnictwa mówi jednoznacznie: - Lubelskie samoloty na to zasługują. Wpisały się w tradycję waszego regionu. Pomimo trudnych początków, w Lublinie w międzywojniu powstało wiele bardzo dobrych maszyn, jak samolot sanitarny mewa, który na międzynarodowych zawodach lotniczych zdobył pierwsze miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski