Szkoła uczy grać na suce biłgorajskiej

  Szkoła uczy grać na suce biłgorajskiej

  Andrzej Wojtan

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  W liczącej blisko sto lat chałupie, stojącej wśród bloków przy ul. Korczaka w Janowie Lubelskim, ma swoją siedzibę szkoła suki biłgorajskiej. Zbigniew Butryn, jej twórca, nauczył grać na tym unikalnym instrumencie około 30 osób z całej Polski.
  Na początku lat 90. XX wieku pan Zbigniew, muzyk grający w kapeli Dudków z Janowa, usłyszał, że na suce grywano przed II wojną światową w okolicach Kocudzy. Z przekazów wynikało, że była instrumentem smyczkowym, z pudłem rezonansowym przypominającym skrzypce, miała trzy lub cztery struny. Naukowcom, w latach 60. nie udało się odnaleźć tego instrumentu. Muzyk sam zajął się jego rekonstrukcją. Pierwszy egzemplarz zbudował jesienią 1993 r.

  W 2008 r. Zbigniew Butryn wraz synem Krzysztofem otworzyli w Janowie szkołę suki biłgorajskiej. Przez rok projekt finansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Naszym głównym założeniem jest przekazanie wiedzy o budowie i technikach gry na suce biłgorajskiej ludziom, którzy zajmują się badaniem i rekonstrukcją kultury tradycyjnej - wyjaśnia pan Zbigniew.

  Sztukę gry na suce opanowało już blisko 30 osób, są wśród nich naukowcy i rzemieślnicy, jest kilka dziewcząt.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo