Emerytura i pensja do jednego portfela

  Emerytura i pensja do jednego portfela

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Lubelscy emeryci coraz chętniej korzystają z możliwości pobierania świadczenia z ZUS bez konieczności rezygnowania z dotychczasowego zatrudnienia. Dzięki temu mogą pobierać równocześnie pensję i emeryturę.
  Na mocy poprzednich przepisów, osoba uprawniona do emerytury musiała wybrać pomiędzy pensją otrzymywaną od pracodawcy a emeryturą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy chciała być aktywna zawodowo, musiała zawiesić wypłatę emerytury. Z takiej opcji jeszcze na początku tego roku korzystało w lubelskim oddziale ZUS 2,7 tys. emerytów.

  Sytuacja ta zmieniła się 8 stycznia, kiedy weszły w życie nowe przepisy. Umożliwiły wypłatę emerytur osobom, które nie chciały porzucać pracy.

  - Z naszych szacunków wynika, że od stycznia wypłaty emerytur odwiesiło u nas już około pół tysiąca osób - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie.

  Emeryci, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę, podlegają jednak limitom zarobków. Wypłata świadczenia zostanie zawieszona tym osobom, które dorabiają miesięcznie więcej niż 4025,6o zł brutto. Natomiast osoby, które nie przekroczyły tego progu, ale ich przychody są wyższe niż 2167,60 zł, dostaną tylko część świadczenia.

  Emeryturę w pełnym wymiarze otrzymają natomiast pracujące kobiety w wieku powyżej 60 lat oraz mężczyźni, którzy przekroczyli 65. rok życia.

  W ubiegłym roku lubelski oddział ZUS wydał 15 tysięcy decyzji w sprawie przyznania emerytur.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo