Gwiazdy alternatywy

  Gwiazdy alternatywy

  Paweł Franczak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Być może dla tzw. szerokiego odbiorcy jazzu gwiazdą trzydniowego I Festiwalu Lublin Jazz będzie Tomasz Stańko i jego Nordic Quintet, ale dla zaprawionych we freejazzowych bojach słuchaczy wykonawcą numer 1 zapowiada się Wacław Zimpel.
  Nie chcę w ten sposób czegokolwiek ujmować Stańce. On i czterech skandynawskich współpracowników (Alexi Tuomarila - fortepian; Anders Christensen - kontrabas; Jakob Bro - gitara i Jon Falt - perkusja) to znakomici muzycy. Ale od dawna nie wyznaczają nowych terytoriów improwizowanej muzyki. Potrafią zachwycać lekkością, atmosferą, szlachetnością, piękną barwą dźwięku, intrygującymi liniami melodycznymi - ale to nie ten sam ciężar gatunkowy, który miały wczesne, bardziej awangardo-we płyty Stańki.


  Za to Wacław Zimpel to nadzieja współczesnego polskie-go free. Jeśli dwie płyty z jego udziałem: "The Light" i "Four Walls" znalazły się w trójce najlepszych polskich nagrań jazzowych portalu diapazon. pl, o czymś to świadczy. Do Lublina klarnecista zawita z Ukraińcem Markiem Tokarem i Amerykaninem Harrisem Eisenstadtem.

  Poza tymi nazwiskami w Lublinie pojawi się śmietanka poszukującego jazzu, m.in. rewelacyjni Contemporary Noise Sextet, Mikołaj Trzaska z Bauerem, Nielsenem i Jor-gensenem, Pink Freud (zagrają z Peterem Warehamem), Yaz-bot Mazut, Projekt Paristetris (w składzie Marcin Masecki, Macio Moretti, Magneto, Dj Lenar i Candelaria Saenz Va-liente).

  Przedstawicielami bardziej tradycyjnego i melodyjnego jazzu będzie z kolei młode polskie RGG Trio.

  17-19 kwietnia, Centrum Kultury, Bilety: 40 -90 zł za jeden dzień , 130 zł - karnet

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo