Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w malarstwie": Zamek w ujęciu impresjonistycznym

Jacek Sadowski
Tak wygląda zamek lubelski i jego otoczenie dzisiaj
Tak wygląda zamek lubelski i jego otoczenie dzisiaj Jacek Babicz
Dzisiejsza reprodukcja z naszego cyklu "Widok zamku lubelskiego" z 1902 r. to kolejna praca autorstwa Konstantego Kietlicz-Rayskiego (1868-1924). Ten ziemianin, żołnierz, artysta, etnograf, nauczyciel, aktor i społecznik był osobą niezwykle zasłużoną dla kultury Lublina. Studia artystyczne odbywał w Krakowie i Warszawie pod kierunkiem takich sław, jak m.in. Wojciech Gerson czy Leon Wyczółkowski. Dużo podróżował po Europie. Uczył rysunku, amatorsko grywał w teatrach, prowadził edukację artystyczną. Dziś razem z papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego dostaniecie gratis kolejną kartę z naszej kolekcji "Lublin w malarstwie".

Z motywów lubelskich tym razem prezentujemy akwarelę z pejzażem Zamku wraz z dzielnicą żydowską od strony południowej. Autor, w szerokim planie, ujął zabudowania zamkowe wraz z okolicą, począwszy od podzamcza aż po kościół na Kalinowszczyźnie. Wszystko to namalowane w swobodnym, impresjonistycznym stylu, żywymi barwami i klarowną kompozycją.

Na akwareli widzimy, jak wyglądały okolice Zamku na początku XX w. Na jednej z naszych wcześniejszych reprodukcji pokazaliśmy Zamek z 1814 roku autorstwa L. Urmowskiego. Porównując obie możemy prześledzić zmiany. Na pierwszym planie widocznie są zabudowania przy ul. Krawieckiej, biegnącej u podnóża zbocza zamkowego. Była to najbiedniejsza część dzielnicy żydowskiej. Po prawej stronie Kalinowszczyzna i obecny kościół Salezjanów. W oddali komin, prawdopodobnie jednej z kilku cegielni, rozrzuconych na obrzeżach miasta. Sam Zamek wraz z kaplicą był terenem zamkniętym. Od 1826 roku z polecenia władz carskich zbudowano okazałe więzienie, wykorzystując fundamenty zrujnowanej w XVII i XVIII w. budowli. Neogotycki styl wzorowany na angielskich rezydencjach zawdzięczamy projektantowi Janowi Stompfowi. Jedynymi stałymi i niezmiennymi elementami są: donżon z XIII wieku i o wiek późniejsza kaplica. Więzienie zamknięto w 1954 roku, dzielnica żydowska zniknęła w 1943 roku, zburzona przez Niemców.

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski