Wyluzuj, to tylko pestka

  Wyluzuj, to tylko pestka

  Joanna Biegalska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Miało być zabawnie. Firma Tymbark przygotowała serię komiksowych naklejek. Można je znaleźć pod etykietami soków. Kolorowe rysunki zachwycają dzieci. Nie przypadły zaś do gustu wszystkim rodzicom.
  - Przeglądałam te karteczki i znalazłam zwrot "O, pszczoła pierdła!". Przyznam byłam tym trochę zaskoczona - opowiada mama ośmiolatki. - Po prostu się tego nie spodziewałam. Kupowałam te soczki, bo moja córka kolekcjonowała obrazki, wklejając je do zeszytu.

  Mama ośmiolatki ma wątpliwości, czy taka lektura korzystnie wpływa na dzieci. Jej zdaniem, słownictwo i młodzieżowy slang używany przez bohaterów komiksów zachęca maluchy do brzydkiego wyrażania się, a nawet do przemocy. Psycholodzy też mają obiekcje. - Treści przekazywane w tego typu komiksach młodzież bardzo chłonie. Czytając takie zwroty przejmuje je do swojego słownika - ostrzega Elżbieta Bujak, psychoterapeutka. - W ten sposób rośnie społeczeństwo, które ma coraz mniejszy zasób słów.

  O wątpliwościach rodziców i pedagogów poinformowaliśmy producenta soczków. Firma Tymbark przyznała, że w swojej kampanii reklamowej przesadziła, chociaż intencje miała dobre. Do stworzenia serii historyjek zaproszono polskich twórców komiksów. Adresatem produktu miały być maluchy w wieku szkolnym i to one oceniały rysunki. - Jak widać, poszliśmy o krok za daleko - wyjaśnia Dorota Liszka, manager ds. komunikacji korporacyjnej, rzecznik Tymbark. - Mogę zapewnić, że te z komiksów, które budzą kontrowersje, znikną z etykiet. Bardzo przepraszamy, nie chcieliśmy nikogo urazić. Dołożymy starań, aby taka sytuacja już się nie powtórzyła.

  Ten przypadek powinien uczulać rodziców na podobne sytuacje. - Dobrze, że rodzice protestują przeciw takim praktykom. Trzeba sprawdzać, co dzieci czytają i co oglądają - podsumowuje Elżbieta Bujak.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo